Aggregate production planning and the construction of alternative models for a manufacturing company in Denizli
- Tez No: 65440
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
III ÖZET Bütünleşik Üretim Planlama, genellikle üç aydan onsekiz aya kadar olan orta vadeli gelecek için üretimin miktarı ve zamanlaması kararının verilmesiyle uğraşır. Bütünleşik plan için gerekli olan, ilk önce bütünleşik bir ünite düzeyinin oluşturulmasıdır. İkinci olarak yönetim uygun bir planlama dönemi için bu bütünleşik ürüne ait talep tahminlerini yapmalıdır. Üçüncü olarak analitik bir yaklaşım kullanılması için yönetim ilgili maliyetleri tanımlayıp hesaplamalıdır. Sonra bir model yardımıyla işgücü seviyesini, üretim düzeyini, stok düzeyini, fazla mesai ihtiyacım ve fason üretim miktarım belirten bir plan oluşturulur.Prosesin amacı genellikle planlama dönemi içinde maliyetleri minimum yapmaktır. Bütünleşik Üretim Planlama problemini çözmek için çok yaygın olan tablolama yaklaşımından, doğrusal programlama gibi matematiksel ve bilgisayar destekli model türlerine kadar birçok teknik kullanılabilir. Her bir method bazı avantajlar ve sınırlamalara sahiptir. Bütüleşik Üretim Planlama, Üretim Planlama ve Kontrol Sisteminin ilk bölümünde bir merkezi sistem teşkil eder. Talep Yönetimi ve Kaynak Planlamasıyla direk bağlantılıdır. Bütüleşik planlamadan elde edilen çıktılar bütünleşik planın ayrıştırılması, iş programlaması ve malzeme ihtiyaç planlamasının temeli olan daha detaylı bir master planın hazırlanmasına öncülük ederler.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Aggregate Production Planning is concerned with determining the quantity and timing of production for the intermediate future usually from 3 to 18 months ahead. What is needed first for aggregate plans is to develop some logical aggregate level of products. Second, management must be able to forecast for some reasonable planning period in this aggregate terms. Third, to use an analytical approach, management must be able to identify and measure the relevant costs. Then with the help of a model a plan is developed which specifies the work forces, production level, inventory level, overtime requirements and amount of subcontracting. The objective of the process usually is minimize costs over the planning period. Several techniques can be employed to solve the Aggregate Production Planning problem from the popular charting approach to a variety of mathematical and computer- aided models such as linear programming. Each method has its advantages and limitations. Aggregate Production Planning represents a central system in the front-end portion of the Manufacturing Planning and Control System. Aggregate Production Planning is directly linked to the Demand Management and Resource Planing. Output from the aggregate plan leads to a more detailed Master Production Schedule.