Bazı mısır çeşitlerinde verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of some grain corn cultivars
- Tez No: 654429
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Eskişehir bölgesinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan farklı at dişi (Zea mays indentata Sturt.) mısır çeşitlerinin bazı verim öğeleri ve kalite özellikleri belirlenerek en uygun tanelik mısır çeşidinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denememiz 2018 yılında Eskişehir bölgesinde, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Çalışmada kullanılan tohumlar KWS, DEKALB, PIONEER ticari markalarından temin edilen 7 farklı tanelik mısır çeşidi (Kontigos, Kefrancos, DKC5741, DKC6120, Kerbanis, P0573, PR32T83) kullanılmıştır. Mısır çeşitlerinin verim ve kalite potansiyellerini belirlemek amacıyla dekara verim, bitki boyu, tane nemi, çiçeklenme gün sayısı, koçan yüksekliği, hektolitre ağırlığı, tanede protein oranı, tanede nişasta oranı, toplam yağ oranı ve ham kül oranı gibi özellikler incelenmiştir. Çalışma sonucunda bitki boyu 288,30-313,30 cm, koçan yüksekliği 107,70-135,0 cm, çiçeklenme gün sayısı 61,33-69,67 gün, tane nemi 15,47-18,53, hektolitre 72,11-76,39 kg/hl, dekara verim 1146,66- 1382,00 kg/da, nişasta oranı %49,48-63,30, protein oranı 5,15-6,92, toplam yağ oranı %2,45-3,59, ham kül oranı %0,74-1,19 arasında değişmiştir. En yüksek verime sahip 1338 kg/da ile PR32T38 olmuştur. Çalışma sonucunda bitki boyu 288,30-313,30 cm, koçan yüksekliği 107,70-135,0 cm, çiçeklenme gün sayısı 61,33-69,67 gün, tane nemi 15,47-18,53, hektolitre 72,11-76,39 kg/hl, dekara verim 1146,66- 1382,00 kg/da, nişasta oranı %49,48-63,30, protein oranı 5,15-6,92, toplam yağ oranı %2,45-3,59, ham kül oranı %0,74-1,19 arasında değişmiştir. En yüksek verime sahip 1338 kg/da ile PR32T38 olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the most suitable dent corn (Zea mays indentata Sturt.) variety by determining some yield elements and quality characteristics of different corn varieties that are widely grown in Eskişehir region. This study designed by a randomized complete block design with three replicates, was carried out in the experimental area of Eskişehir region in 2018 growing season. Seven different grain corn genotypes (Kontigos, Kefrancos, DKC5741, DKC6120, Kerbanis, P0573, PR32T83) were used. In the study, yield and quality potentials of corn varieties, yield per decare, plant height, grain moisture, number of flowering days, cob height, hectoliter weight, protein ratio per grain, starch ratio per grain, total oil ratio and crude ash ratio were examined. As a conclusion, values range between plant height 288.30-313.30 cm, height of cob 107.70-135.00 cm, flowering day 61.33-69.67 days, humidity 15.47-18.53, hectolitre 72.11-76.39 kg/hl, decare yield 1146.66- 1382.00 kg/da, starch ratio 49,48-63,30%, protein ratio 5.15-6.92, total fat ratio 2.45-3.59%, raw ash ratio 0.74-1.19% were found. The highest yield variety was PR32T38 with 1382.00 kg/da.