The influence of cultural comfortability on customer satisfaction: the case of Amman Airport
Kültürel rahatlığın müşteri memnuniyetine etkisi: Amman Havalimanı örneği
  1. Tez No: 654428
  2. Yazar: MURAD ALHMOUD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Havalimanı çalışanları ile yolcular arasındaki kültürel farklılıklar, yolcuların havalimanlarında kendilerine sağlanan hizmetlerin kalitesini nasıl algılayıp değerlendirdikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu çalışmanın amacı, müşteriler ile yerel çalışanlar arasındaki kültürel farklılıkların, müşterilerin kültürel rahatlık ve memnuniyetlerini etkileyip etkilemediğini Amman Havalimanı örneğini kullanarak araştırmaktır. Araştırma kapsamında yaş, cinsiyet ve eğitim gibi demografik faktörler de dikkate alınmıştır. Araştırmanın verisi Amman Havalimanı'nda 100 yolcuya dağıtılan 17 soruluk bir anketle toplanmıştır. Hem kültürel rahatlık hem de müşteri memnuniyeti eğitim ve uyruğa göre farklılık göstermekle birlikte, cinsiyete ve yaşa göre kayda değer bir farklılık gözlenmemiştir. Öte yandan yolcuların kültürel rahatlığının memnuniyetleri üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu araştırmanın sonuçları, kültürün iş dünyasındaki etkilerini tartışan ve kültürel farklılık ve farkındalığın işletme süreçlerine etki ettiğini iddia eden pek çok çalışma ile benzeşmektedir.
Özet (Çeviri)
Cultural differences between airport employees and passengers can have a substantial impact on how those passengers evaluate and judge the quality of services provided to them at airports. In this regard, the purpose of the present study is to investigate whether the differences of cultural backgrounds between customers and national employees effect the comfortability and satisfaction of customers using the example of Amman Airport. The demographic factors such as age, gender and education was also taken into consideration. The questionnaire was distributed to 100 passengers at the Amman Airport. While both cultural comfortability and customer satisfactions differs by education and nationality, they do not show significant differences based on gender and age. On the other hand, there is a significant impact of cultural comfortability of passengers on their satisfaction. The results of the present research are similar with most of the studies that have discussed the culture within the concept of business, and confirmed that a cultural difference effect