İyileşme aşamaları ölçeği'nin ruhsal hastalığı olan bireylerde geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the stages of recovery instrument in individuals with mental illness
- Tez No: 654470
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İyileşme, devam eden hastalık belirtileriyle birlikte bireyin anlam ve amaçlar geliştirdiği, doyum verici ve umut veren deneyimlerin olduğu bir süreci ifade etmektedir. Bu süreçte bireylerin iyileşme durumlarının değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma İyileşme Aşamaları Ölçeği'nin Türkçe formunun ruhsal hastalığı olan bireylerde geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuru yapan 300 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“İyileşme Aşamaları Ölçeği (İAÖ-30)”ve“İyileşme Değerlendirme Ölçeği (İDÖ)”ile toplanmıştır. Ölçeğin dil uyarlaması çeviri geri çeviri yöntemi ile yapılmış, kapsam geçerliği ise uzman görüşü yöntemi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma), korelasyon analizi, Cronbach Alfa analizi ve doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recovery refers to a process in which the individual develops meaning and purposes along the ongoing symptoms of the illness, and which possesses satisfying and promising experiences. In this process, it is of utmost importance to evaluate the individuals' state of recovery. This study has been conducted methodologically in order to determine the reliability and validity of the Turkish form of the Stages of Recovery Instrument in the individuals with mental illnesses. The sample of the study consists of 300 individuals who had applied to Bolu İzzet Baysal Mental Health and Illnesses Education and Research Hospital. The data of the research had been collected via“Introductory Information Form”,“Stages of Recovery Instrument (STORİ-30)”, and“Recovery Assessment Scale (RAS)”. The language adaptation of the scale had been provided through translation back-translation method, and its scope validity had been assessed via the expert opinion method. In the analysis of the data, descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), correlation analysis, Cronbach's Alpha analysis, and confirmatory factor analysis were used.