Atopik dermatitli süt çocuklarında oksidan ve antioksidan durum araştırılması
Investigation of oxidant and antioxidant status in infants with atopic dermatitis
  1. Tez No: 654534
  2. Yazar: GÜLİN KARACAN KÜÇÜKALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR BOSTANCI, DR. NAZLI CÖRÜT ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Atopik dermatit (AD) genellikle süt çocukluğu döneminde başlayan kaşıntılı, tekrarlayıcı, kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Patogenezi net olarak çözülemeyen bu hastalıkta immünolojik faktörler, genetik zemin ve çevresel etmenler rol oynamaktadır. Bu çalışmada atopik dermatitli süt çocuklarında ve sağlıklı kontrollerde organizmadaki oksidatif stres ve antioksidan savunma dengesini araştırmayı amaçladık. METOD: 2 yaş altındaki atopik dermatitli 31 hasta ve 30 sağlam çocuk prospektif çapraz kesitsel olarak çalışmaya dahil edildi. Atopik dermatit olan hastaların eozinofil oranları, IgE düzeyleri ve deri prik testi sonuçları kaydedildi. Hastalığın klinik şiddeti ise Patient- Oriented Scoring Atopic Dermatitis (PO-SCORAD) ile değerlendirildi. Ayrıca tüm hastalarda total antioksidan durum (TAS), total oksidan durum (TOS), paraoksonaz (PON), stimule paraoksonaz (sPON), arilesteraz (ARE), seruloplazmin, katalaz, myeloperoksidaz, albümin, total protein, native tiyol (SH), total tiyol, disülfit (SS) ölçümü yapıldı ve SS / SH, SS / total SH, SH / total SH oranları hesaplandı. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 15 (Statistical Package for Social Sciences ) kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Çalışmamızda TOS kontrol grubuna (2.07±1.32 μmol H2O2/L) göre hasta grubunda (3.50±1.73 μmol H2O2/L) istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur (p=0.001). Hasta grubunda native tiyol 322.587±64.59 μmol l– 1, total tiyol 365.197±66.19 μmol l–1 ve disülfit 21.30 ± 8.81 μmol l−1; kontrol grubunda native tiyol 365.483 ±63.77 μmol l–1, total tiyol 399.587 ± 65.12 μmol l –1 ve disülfit düzeyi 17.05±4.99 μmol l−1 olarak bulunmuştur (sırasıyla p değerleri 0.012, 0.047, 0.025). Total tiyol seviyesi ile eozinofili arasında da negatif yönde (r=-0.608), (p=0.001) ve anne sütü alma süresi ile pozitif korelasyon olduğu görülmüştür (r=+0.512), (p=0.000). Arilesteraz düzeyleri hasta grubunda (126.05±52.93 kU/L) anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (p=0.047). TARTIŞMA: Çalışmamızda hasta grupta oksidatif stresin artmış ve antioksidan savunma mekanizmasının azalmış olduğu bulunmuştur. Tiyol-disülfit dengesinin hasta grupta zayıflamış olduğu ve dengenin aşırı düzeyde oksidatif tarafa kaydığı görülmektedir. Sonuçlar anne sütünün tiyol- disülfit dengesini sağlamada önemli olduğunu göstermiştir. Atopik dermatitli çocukların izleminde tiyol-disülfit dengesinin serolojik belirteç olarak kullanılabileceğini gösteren literatürdeki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
AIM: Atopic dermatitis (AD) is an itchy, usually beginning in infancy, recurrent, chronic inflammatory skin disease. Although the cause is not completely understood; immunological factors, genetic background and enviromental factors are play a role in pathogenesis of this disease. In this study, we aimed to investigate the oxidative stress and antioxidant defense balance in infants with atopic dermatitis and healthy controls. METHOD: Under 2 years, 31 patients with atopic dermatitis and 30 healthy children were included in this cross- sectional prospective study. Eosinophils proportion, IgE and skin prick test results of patients with atopic dermatitis were recorded. The clinical severity of the disease was assessed by PO-SCORAD. In addition, TAS, TOS, PON (paraoxonase), sPON (stimulated PON), arylesterase, ceruloplasmin, catalase, myeloperoxidase, albümin, total protein, native thiol (SH), total thiol, disulfide (SS) was measured and SS/SH, SS/total SH, SH/ total SH ratios were calculated. The data obtained in this study were analyzed using Statistical Package for Social Sciences (SPSS for Windows 15.0, Chicago, USA). RESULTS: In our study, patients with atopic dermatitis TOS (3.50±1.73 μmol H2O2/L) were statistically significant high than the control group TOS (2.07±1.32 μmol H2O2 /L), (p=0.001). In the patient group; native thiol was 322.587± 64.59 μmol l–1, total thiol was 365.197± 66.19 μmol l–1 and disulfide was 21.30±8.81 μmol l−1. In the control group; native thiol was 365.483±63.77 μmol l–1, total thiol was 399.587±65.12 μmol l–1, disulfide was 17.05±4.99 μmol l−1 (p values are respectively 0.012, 0.047, 0.025). The negative correlation between total thiol level and eosinophils (r=-0.608), (p=0.001) and positively correlation between total thiol level and duration of breastfeeding was found (r=+0.512), (p=0.000). Arylesterase levels in patient group (126.05±52.93 kU/L) were significantly lower (p=0.047). CONCLUSION: In our study, it was found that increased oxidative stress and decreased antioxidant defenses in patients. Our study showed that the thiol- disulfide homeostasis weakened in children with atopic dermatitis and is seen as a part of the registration to excessive levels of oxidative side of balance. The results showed that the importance of breastfeeding in providing thiol- disulfide balance. This is the first study in literature to investigate the thiol- disulfide balance in atopic dermatitis. Furthermore, the thiol-disulfide balance can be used as serological markers in monitoring in the children with atopic dermatitis.