Simetrik olmayan tiyosülfonat türevlerinin sentezi
Synthesis of unsymmetrical thiosulfonate derivatives
- Tez No: 654535
- Danışmanlar: PROF. DR. KANİ ZİLBEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tiyosülfonatlar (R1SO2SR2), tiyosülfonik asidin S-esterleri olarak da bilinen organosülfür bileşikleridir. Disülfürlerin oksidasyonu veya organosülfonil halojenürlerin tiyolatlarla reaksiyonu yoluyla üretilirler. Tiyosülfonatlar, sülfür atomlarından birinin iki oksijen atomu taşıdığı bir disülfür bağı içerir. Bu ilginç bileşikler disülfürlerden daha reaktiftir ve iki kükürt atomunun oksidasyon basamkaları farklı olup, -SR2 için oksidasyon basamağı II ve R1SO2- için oksidasyon basamağı VI olduğu için hem nükleofiller hem de elektrofiller ile reaksiyona girebilirler. Ayrıca, reaksiyon koşullarına bağlı olarak sülfile edici veya sülfonilleyici reaktanlar olarak reaksiyona girebilirler. Tiyosülfonatlar dahil olmak üzere organosülfür bileşikler birçok doğal üründe bulunurlar ve organik sentezde yapı taşları olarak kullanılırlar. Ayrıca, tiyosülfonatlar farmasötiklerde anti-mikrobiyal, anti-obezite, anti-mantar ve anti-kanser aktiviteleri dahil olmak üzere çok çeşitli biyolojik aktiviteler göstermiştir. Bu çalışmada, potasyum p-toluentiyosülfonatın, oda sıcaklığında DMF varlığında çeşitli p-substitue benzil halojenlerle reaksiyonu yoluyla bir dizi tiyosülfonat türevi elde edildi. Bileşikler, H-NMR, C-NMR, IR ile karakterize edildi ve erime noktaları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Thiosulfonates (R1SO2SR2) are organosulfur compounds also known as the S-esters of thiosulfonic acid. They are produced by the oxidation of disulfides or by the reaction of organosulfonyl halides with thiolates. Thiosulfonates contain a disulfide bond where one of the sulfur atoms bears two oxygen atoms. These interesting compounds are more reactive than disulfides and are able to react with both nucleophiles and electrophiles since the oxidation states of the two sulfur atoms are different, oxidation state II for the -SR2 and oxidation state VI for the R1SO2-. Moreover, they can react as sulfenylating or as sulfonylating reactants depending on the reaction conditions. Organosulfur compounds, including thiosulfonates, are present in many natural products and are used as building blocks in organic synthesis. Furthermore, thiosulfonates are used in pharmaceuticals, they have demonstrated a wide range of biological activities including anti-microbial, anti-obesity, anti-fungal, and anti-cancer activities. In this study, a range of thiosulfonate derivatives were obtained by the reaction of potassium p-toluenthiosulfonate with various p-substituted benzyl halogens in the presence of DMF at room temperature. The compounds were characterized by H-NMR, C-NMR, IR and their melting points determined.