Atopik dermatitli hastalarda fenotiplere göre YKL-40 ve periostin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ykl-40 and periostin levels according to the phenotype of patients with atopic dermatitis
- Tez No: 800127
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİBEK MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Atopik Dermatit (AD), genelde infant ve çocukluk çağı döneminde görülen, kronik, kaşıntılı, inflamatuar bir cilt hastalığıdır. AD'nin patofizyolojisine yönelik artan bilgilere rağmen, hastalığa özgü bir marker henüz bulunamamıştır. Bu çalışmanın amacı, AD tanısı almış süt çocuklarında fenotip ve sağlıklı kontrol grubuna göre YKL-40 ve periostin düzeylerini değerlendirerek AD patofizyolojisine yönelik bilgilerimizi artırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Kliniği'nde AD tanısı ile takip edilen yaşları 1-24 ay arasında olan, besin alerjisi eşlik eden ve etmeyen hastalar ve Genel Pediatri polikliniğinde izlenen sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubu serumunda periostin ve YKL-40 düzeyi çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 58 atopik dermatit hastasının 34 (%58.6)'ü erkekti, yaş ortalaması 8.6+5.2 ay (2.4-23.8) idi. Çalışmaya dahil edilen 30 kontrol grubu hastasının 14 (%46.7)'ü erkekti, yaş ortalaması 12.03+ 5.04 ay (2.3-23.8) idi. Atopik dermatit ve besin allerjisi olan 28 hastanın yaş ortalaması 9,3±5,29 (3,4-23,7) ay, besin alerjisi olmayan atopik dermatitli 30 hastanın yaş ortalaması 7,94±4,51 (2.4-23.8) aydır. Atopik dermatiti ve besin alerjisi olan hastaların SCORAD'ın ortanca değeri 17,5 (3,0-50,0), besin alerjisi olmayan atopik dermatiti olan hastaların ortanca değeri 13,25 (3,0-49,0)'tir. Atopik dermatitli hasta grubu YKL-40 düzeyi ortancası 1.30 ng/mL (1.25- 3.14) ve sağlıklı kontrol grubu YKL-40 düzeyi ortancası 1.31 ng/mL (1.25-2.09) bulunmuştur. Bu iki grup arasında YKL-40 düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p:0.219). Besin alerjisi eşlik etme durumuna göre gruplara ayrıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0.05). Periostin değerlerine bakıldığında, atopik dermatit grubunda ortanca değeri 9.7 ng/mL (5.51-153) iken kontrol grubunda 11.59 ng/mL (6.98-42.6) daha yüksek bulundu (p:0.014). Besin alerjisi eşlik etme durumuna göre değerlendirildiğinde istatitiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p:0.05). Atopik Dermatitli hasta grubunda SCORAD düzeyine göre YKL-40 ve periostin düzeyleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Atopic dermatitis (AD) is a chronic, itchy, inflammatory skin disease that is generally seen in infancy and childhood. Despite increasing knowledge of the pathophysiology of AD, no disease-specific marker has yet been found. The aim of this study is to classify infants diagnosed with AD as phenotypes, and to increase our knowledge of the pathophysiology of AD by comparing YKL-40 and periostin levels with the normal population and between phenotypes. Materials and Methods: Patients followed up with the diagnosis of AD in Ankara Bilkent City Hospital and Ankara Pediatrics Hematology Oncology Training and Research Hospital Pediatric Immunology and Allergy Diseases Clinic were included in the study. Periostin and YKL-40 were evaluated in patients aged 1-24 months, with and without food allergy. Thirty healthy children aged 1-24 months followed in Ankara Bilkent City Hospital General Pediatrics Clinic and Social Pediatrics Clinic were included in the study as the control group. When blood will be taken from the patients for examination, 1 extra tube of serum sample was taken and these samples were kept at -80 degrees until the time when periostin and YKL-40 were to be studied. Results: Thirty-four (58.6%) of 58 atopic dermatitis patients included in the study were male, with a mean age of 8.6+5.2 months (2.4-23.8). Of the 30 control group patients included in the study, 14 (46.7%) were male, and the mean age was 12.03+ 5.04 months (2.3- 23.8). The mean age of 28 patients with atopic dermatitis and food allergy was 9.3±5.29 (3.4- 23.7) months, and the mean age of 30 patients with atopic dermatitis without food allergy was 7.94±4.51 (2.4-23.8) months. . The median SCORAD value of patients with atopic dermatitis and food allergy is 17.5 (3.0-50.0), and the median value of patients with atopic dermatitis without food allergy is 13.25 (3.0-49.0). The median YKL-40 level in the atopic dermatitis patient group was 1.30 ng/mL (1.25- 3.14) and the median YKL-40 level in the healthy control group was 1.31 ng/mL (1.25-2.09). There was no statistically significant difference between these two groups in terms of YKL-40 levels (p:0.219). No statistically significant difference was found when the groups were divided according to the accompanying food allergy (p>0.05). Considering the periostin values, the median value was 9.7 ng/mL (5.51-153) in the atopic dermatitis group, while it was 11.59 ng/mL (6.98-42.6) higher in the control group (p:0.014). When evaluated according to the accompanying food allergy, no statistically significant difference was found (p:0.05). When YKL-40 and periostin levels were compared according to SCORAD level in the patient group with atopic dermatitis, no statistically significant difference was found (p>0.05).