Analysis of the relationship between defence and civil industries: Policy recommendations for Turkey
Savunma sanayiinin sivil sanayilerle ilişkisinin analizi: Türkiye için politika önerileri
- Tez No: 654616
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, DR. E. SERDAR GÖKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ülkeler, genellikle dahili ve harici politikalarının merkezine koydukları savunma sanayiinin gelişimi için büyük çaba içerisine girmektedirler. Savunma bütçe ve harcamalarındaki artış, savunma sanayii ile sivil sanayiler arasında rasyonel, sağlam ve sürdürülebilir ilişkiler kurulmasını zorunlu hale getirmektedir. Savunma sanayii, en ileri ve özgün buluşları teşvik ederek ve öğrenme süreçlerini hızlandırarak ülkelerin özümseme kapasitesinin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Teknolojik yayılım günümüzde savunma ve sivil sanayiler arasında çift yönlü gerçekleşmekte olup, sivil sanayiler bilgi üretimindeki paylarını eski döneme oranla önemli ölçüde arttırmaktadır. Bu sebeple çift kullanım uygulamaları ticarileşme ve faydalanma imkanları açısından ve iki tarafın ortak gelişimi için kritik önemdedir. Bu çalışmanın üç ana hedefi; savunma ve sivil sanayilerin ilişkileri ile savunma sanayiinin sivil sanayiler üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve sanayiler arası işbirliğinde en iyi uygulamaları ortaya koymaktır. Bu çalışma, metodolojisi itibariyle nitel/kalitatif yaklaşımı benimsemektedir. Araştırma verileri, üç hedef gruptan kota örneklemesi metoduyla belirlenmiş toplam yirmi bir kişiyle ve yarı yapılandırılmış nitel mülakatlardan derlenmiştir. Mülakatlardan toplanan veriler üç aşamalı veri güdümlü kodlama sürecine tabi tutularak analiz edilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'deki karar alıcılar için iyi uygulama örneklerine ve rasyonel analizlere dayanan ve savunma ve sivil sanayilerin ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlayan en güncel politika tavsiyelerini içermektedir. Sonuç itibariyle, bu çalışma sanayiler arası ilişki mekanizmalarına yönelik beş farklı, Türkiye'nin savunma sanayi ve teknoloji altyapısını güçlendirmeye dair yedi farklı politika önerisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nations have been putting great efforts in developing their defence industry, and it is usually located in the centre of their internal and international policies. Increase in defence expenditures necessitate to create rational, durable and sustainable connections between defence and civil industries. Defence industry contributes to the development of absorptive capacity of a nation by promoting the high-end and unique discoveries and facilitating the process of learning. Today the current technological diffusion between defence and civil industries is two-sided and civil industries are increasing their share in knowledge generation compared to the past. Thus, dual-use applications become crucial for commercialization and utilization to achieve mutual growth. Main objective of this study is to bring light on three points: determination of the relations between defence and civil industries, the evaluation of defence industry's effect on civil industries and the revealing of best practices for beneficial inter-industry collaboration. Methodology of this study is based on the qualitative approach. The research data is collected via qualitative semi-structured interviews that is conducted with twenty-one participants from three domestic target groups selected by quota sampling method. The data gathered from interviews are analysed through the data- driven coding process in three stages. This study includes up-to-date policy recommendations for strengthening the relationship between defence and civil industries based on rational analyses and best practice examinations for policymakers in Turkey. As a result, this study suggests five ways for establishing valuable relation mechanisms between industries and seven methods for updating defence industrial and technological base of Turkey.