Faiz oranlarının tarihsel gelişimi
Historical development of interest rates
  1. Tez No: 654640
  2. Yazar: ALİ BİRVURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN COŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu doktora tez çalışmasında faiz oranlarının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kavramsal çerçeve ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Batı Avrupa'da Sanayi Devrimi'nin etkileri sonucu, büyüyen kapital birikimi ile çağdaş manada bankacılık sistemlerinin olgunlaştığı 1850-1900 yılları arası dönem ile faiz oranlarının gelişimi incelenmeye başlanmıştır. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin, Japonya, Rusya ve Çin gibi ülkeler seçilerek yapılan incelemeler ve karşılaştırmalar 21. Yüzyıl başlarına kadar sürdürülmüştür. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti'nde faiz oranlarının gelişimi incelenmiştir. İlk dış borçlanmadan itibaren borçlanma faizlerinden başlanarak faiz oranlarının gelişimi dönemsel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Osmanlı Devleti-Türkiye ve ikinci bölümde incelenen ülkelerdeki ve dünyadaki faiz oranları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın temel sorusu faiz oranlarının hangi etkenlere bağlı olduğu ve neden çeşitli ülkelerde farklılaştığıdır. Araştırma sorusunun cevabı her ne kadar kavramsal çerçevede de işlediğimiz faiz teorilerinde belirtilse de her ülkeye özgü farklı gerçekler ve değişen durumlar tez kapsamında ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation, the historical development of interest rates is examined. After a short introduction, the conceptual framework is discussed in the second part of the study. In the third part of the study, as a result of the effects of the Industrial Revolution in Western Europe, the development of interest rates in the period between 1850 and 1900, when banking systems matured in modern terms with increasing capital accumulation was examined. Studies and comparisons by selecting countries such as the USA, England, France, Germany, China, Japan, Russia and China continued until the beginning of the 21st century. In the fourth part of the study, the development of interest rates in the Ottoman Empire and the Republic of Turkey were investigated. Starting from the borrowing interest rates, the development of interest rates has been examined periodically since the first foreign borrowing. In the fourth part of this study, the issue of interest rates were compared to the results of Turkey and the second part of the study. The main question of the study is what factors interest rates depend on and why they differ in various countries. Although the answer to the research question is stated in the interest theories we process in the conceptual framework, different facts and changing situations specific to each country were tried to be revealed within the scope of the thesis.