A descriptive study on financial inclusion process of the refugees in Türkiye: An Islamic finance approach
Türkiye'deki mültecilerin finansal kapsayıcılık sürecine ilişkin betimsel bir çalışma: İslami finans yaklaşımı
- Tez No: 835071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAWFIK AZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Resmî olarak dört milyona yakın mülteci ile Türkiye, sınırları içerisinde en çok mülteci barındıran ülke olarak bilinmektedir. Toplum üzerindeki sosyal, kültürel ve -belki de en önemlisi- ekonomik etkileri bakımından bu rakam gelişmekte olan bir ülke için göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bu alanlardaki olumsuz etkilerin en aza indirilmesi için en iyi çözüm istihdam olanaklarının sunulmasıdır. Herkes gibi onların da refah, sosyal adaptasyon ve kültürel asimilasyonu yaşam standartlarına bağlıdır ve bu da doğrudan düzenli bir iş ve gelir ile ilişkilidir. 1970'lerden bu yana İslami mikrofinansın yoksullukla mücadelede bir araç olarak kullanılması tartışması devam etmektedir. Bazı araştırmacılar veya kurumlar belli dönemlerde İslami mikrofinans ürünlerini gündeme getirerek hükümetlerin kullanım önerisine sunmuşlardır. İslami mikrofinansın desteklenmesi ile ilgili çalışmalar çoğunlukla toplumun geri kalan kısmına kıyasla daha çok zorlukla karşılaşan yoksullar veya mülteciler gibi toplumun savunmasız kesimleri ile finansal engeller sebebiyle iş yaşamına entegre olamayan kadınların oranının yüksek olduğu ülkeler için yürütülmüştür. Bu tezde çok ulusluluğun olumsuz etkilerinin azaltılarak İslami mikrofinans aracılığıyla Türkiye'de mültecilerin refahının artırılması üzerine tartışılmaktadır. Tez kapsamında, mevcut sosyo-ekonomik durumun ortaya konulabilmesi için Türkiye'deki mültecilerden oluşan bir grup katılımcı ile ankete dayalı bir çalışma yürütülmüştür. Araştırma verilerinin yorumlanmasında betimleyici istatistik yöntemi kullanılmıştır. Araştıma bulguları, Türkiye'deki mültecilerin finansal kapsayıcılık süreçlerine dair problemlerinin başlıcalarının ırkçılık (yabancı olmak), dil bariyeri, diploma denkliği, çalışma izni, ücretler/maaşlar olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Officially, with nearly 4 million displaced people, Türkiye is one of the countries hosting the most displaced people within its borders. This number is too important to ignore for a developing country regarding its social, cultural, and -perhaps most importantly- economic impacts on society. The best solution to minimize the adverse effects in these areas is to offer employment opportunities. Like everyone else, their well-being, social adaptation, and cultural assimilation depend on their living standards. The debate on the use of Islamic microfinance as a tool to combat poverty has continued since the 1970s. Some researchers or institutions have brought Islamic microfinance products to the agenda in specific periods and presented them for governments' use. Studies on promoting Islamic microfinance have primarily been conducted for sensitive elements of community, (for example the poor or refugees, who face more hardships than the rest of the people) and for countries with a high proportion of women who cannot integrate into business life due to financial barriers. This thesis discussed increasing the welfare of refugees in Türkiye through Islamic microfinance by reducing the negative effects of multinationalism. Within the scope of this thesis, a survey-based study was conducted with a group of participants consisting of refugees in Turkey in order to reveal the current socio-economic situation. Descriptive statistics method was used in the interpretation of the research data. Research findings show that the main problems of refugees in Turkey regarding financial inclusion processes are racism (being a foreigner), language barrier, diploma equivalency, work permit, wages/salaries.