Performans değerlendirme ve ödüllendirme: Sigorta acentelerinde çalışanlar üzerine bir uygulama (Ankara ili örneği)
Performance evaluation and awarding: An application on employees in insurance agencies: Example of Ankara province
  1. Tez No: 654692
  2. Yazar: ÖMER SARICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada sigorta acentesi çalışanları ve yöneticilerinin performans değerlendirme ve ödüllendirme sürecine yönelik algıları ile performans değerlendirme ve ödüllendirme sistemi arasında bir ilişkinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili merkez ilçe sınırlarında faaliyet gösteren sigorta acentesi çalışanları ve yöneticileri oluşturmaktadır. Evren içerisinden örneklem büyüklüğü ± 0.05 örnekleme hatası ile 357 olarak belirlenmiştir ve 413 adet anket uygulanmıştır. Ancak anket formunun tamamını tutarlı doldurmayan 13 katılımcı örneklem grubundan çıkarılarak toplam ana çalışma 400 kişi üzerinden yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket katılımcılara fiziki olarak uygulanmış, analizler bu anketler üzerinden gerçekleştirilmiştir. Araştırma analizlerinin elde edilmesinde t-testi, anova testi ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan acente çalışanlarının performans ve ödüllendirme tutumlarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiş olup, ödüllendirme tutumları cinsiyet ve kurumdaki çalışma süreleri değişkenleri dışında diğer değişkenlerde farklılık gösterirken, performans tutumlarının kurumdaki çalışma süreleri dışında diğer değişkenlerde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan korelasyon analizinde performans tutumu nesnellik algısı ve olumlu etki alt boyutlarına, ödüllendirme tutumu ise ödüllerde yeterlilik, motivasyona etki ve takdir algısı alt boyutlarına ayrılmış olup, performans tutumu alt boyutları ile ödüllendirme tutumu alt boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre performans tutumu alt boyutlarının ödüllendirme tutumu alt boyutlarından ödüllerde yeterlilik ve takdir algısı ile arasında pozitif yönlü bir ilişki tespit edilirken, motivasyona etki alt boyutuyla arasında herhangi bir ilişki tespit edilmemiştir. Çalışmanın sigorta acentelerinde çalışanların performans ve ödüllendirme tutumları ile demografik özellikleri arasındaki farklılık ve ilişkinin belirlenmesi ile sigortacılık sektörüne katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine whether there is a relationship between the perceptions of insurance agency employees and managers on performance evaluation and reward process and actual performance evaluation and reward system. The population of the research is comprised of insurance agency employees and managers operating within the central district of Ankara. The sample size from the population was determined as 357 with ± 0.05 sampling error and 413 questionnaires were administered. However, 13 participants who did not complete or consistently fill out the questionnaire were excluded from the sampling and the main study was carried out on 400 people. The questionnaire employed in the research was physically administered to the participants and the analyses were carried out through the questionnaires. T-test and ANOVA test were employed to perform research analyses. Whether the performance and rewarding attitudes of the insurance agency employees participating in the study differ in their demographic characteristics was examined and while rewarding attitudes differ in other variables other than gender and duration of employment variables in the firm, performance attitudes have been found to differ in other variables other than duration of employment in the firm. In the correlation analysis conducted, performance attitude has been divided into such sub-dimensions as objectivity perception and positive effect, and reward attitude has been divided into such sub-dimensions as competence, motivational effect and perception of appreciation in rewarding and the relationship between the sub-dimensions of performance attitude and the sub-dimensions of rewarding attitude has been examined. According to the results of the analysis, while there is a positive relationship between the sub- dimensions of performance attitude and the perception of competence and appreciation in rewards in the sub-dimensions of rewarding attitude, no relationship has been found out between the sub-dimensions of motivational effect. It is expected that the study will contribute to the insurance sector by determining the difference and relationship between the performance and reward attitudes of employees in insurance agencies and their demographic characteristics.