Türkiye'de kadın istihdamına yönelik sosyal politika teşviklerinin iktisadi etkileri
Economic impact of social policy for promoting women's employment in Turkey
- Tez No: 654694
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İstihdam kavramı, ekonomi açısından her zaman önemli bir konu olmuştur. Nüfusumuzun yarısından fazlasını oluşturan kadınların çeşitli sebeplerle istihdama dahil olmaması ekonomi açısından büyük bir problemdir. Bu nedenle kadınların işgücü içerisine dahil olamama nedenleri detaylıca araştırılmalı ve bu nedenlerin çözümüne ilişkin düzenlemeler yapılmalıdır. Türkiye'de 2000'li yılların başında itibaren kadın istihdamı problemi üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Yasal düzenlemeler ve çeşitli teşvik edici projeler ile kadın istihdamı arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de kadın istihdamı artışı üzerine yapılan iyileştirme çalışmalarını incelemektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünü kavramsal çerçeve oluşturmakta, ikinci bölümünde ise Türkiye'de kadın iş gücünün görünümü ve tarihsel gelişimi yer almaktadır. Çalışmanın son bölümü ise kadın istihdamı üzerine yasal düzenlemeler ve sosyal politika teşvikleri üzerine bilgilendirme yapmakta ve yapılan düzenlemelerin ekonomi üzerindeki etkisi üzerine araştırmalardan elde edilen bulguları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of employment has always been an important issue in terms of economy. The inability of women, who make up more than half of the population, to be in employment for various reasons is a big problem in terms of economy. Therefore, the reasons why women are not included in the workforce should be investigated in detail and arrangements should be made for the solution of these reasons. Since the beginning of 2000 year in Turkey is carried out several studies on women's employment problem. Women employment is tried to be increased with legal regulations and various incentive projects. This study examines the improvement works carried out on the increase in female employment in Turkey. The study consists of three main parts. The first part of the study constitutes the conceptual framework, the second part of the study is located appearance and historical development of the female labor force in Turkey. The last part of the study includes findings obtained from research on women's employment and social policies and inform on legal regulations on incentives and its impact on the economies of the arrangements made.