A study on developing tertiary level efl learners' intercultural sensitivity
Üniversite eğitiminde yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin kültürler arası duyarlılığının geliştirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 654695
  2. Yazar: AYŞE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Kültür alışverişi günümüzde iletişimin kaçınılmaz bir parçasıdır ve bu nedenle kültürler arası duyarlılık, farklı kültürlerden insanlar arasındaki iletişimin güçlendirilmesi için bir ön koşuldur. Dil ve kültür arasındaki ilişkiye dayanarak İngilizce öğretim programlarının öğrencilerin kültürler arası duyarlılığını (KD) geliştirmeyi amaçlaması gerektiği savunulmaktadır. Bu duyarlılığın başarılı bir kültürler arası iletişim için gerekli olan becerilerin ve yeterliklerin edinilmesinde bir şart olduğu düşünülerek, bu araştırma bir devlet üniversitesindeki yöneticilerin, öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin görüşlerini ortaya çıkararak KD'nin İngilizce Eğitim Programındaki (İEP) yerini araştırmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda, programa eklenen 11 haftalık bir kültürler arası içeriğin, dil öğrencilerinin KD'sine katkısını irdelemeyi ve dil eğitiminde kültürler arası bir yaklaşım benimsemeyi amaç edinen öğretim görevlilerine yardımcı olmayı hedeflemiştir. KD'nin yerini ve dil eğitiminde kültürler arası yaklaşımı araştırmak için yöneticilerle ve öğretim görevlileriyle görüşmelerin yanı sıra sınıf gözlemleri yapılmıştır. Ayrıca, İEP'de öğrencilerin KD'sini geliştirmek için hazırlanan içeriğin katkısını ortaya koymak amacıyla hem nitel hem de nicel araştırma teknikleri kullanılmıştır. İçerik öncesi ve sonrası uygulanan Kültürler Arası Duyarlılık Ölçeğinden (Chen ve Starosta, 2000a), öğrenci görüşmelerinden, öğrencilerin oluşturduğu portfolyolardan, sınıf ve grup tartışmalarından, öğretmen günlüğünden ve araştırmacının alan notlarından elde edilen veriler incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları İEP'de kültürler arası yaklaşımın ve KD'nin değer gördüğünü ancak belirgin bir amaç olarak hedeflenmediğini göstermiştir. Aynı zamanda öğretim görevlilerinin kültürler arası yaklaşım ve KD'ye ilişkin görüşlerinin sınıf içindeki uygulamalarına yansımadığı görülmüştür. Hazırlanan içeriğin öğrencilerin KD gelişimine bütün boyutlarıyla katkıda bulunduğu hem nitel hem de nicel verilerle desteklenmiştir. Bu çalışmanın bulguları göz önüne alınarak bazı pedagojik çıkarımlarda ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this era, cultural exchanges are an unavoidable part of communication and thus, intercultural sensitivity (IS) is a prerequisite to enhance communication among people from different cultures. Considering that IS is a requirement for the acquisition of necessary skills and competencies for successful intercultural communication, the current case study aims to investigate the place of IS in an English Language Program (ELP) of a state university revealing the views of the administrators, instructors and learners and to scrutinize how an eleven-week intercultural component added to the syllabus contribute to IS development of the language learners. In order to investigate the role of IS and an intercultural dimension in language teaching programs, interviews with the administrators and teachers as well as classroom observations were carried out. In addition, to reveal the contribution of the Intercultural Component for the English Language Program (ICforELP) which aimed to develop learners' IS, both qualitative and quantitative measures were used. The data from the Intercultural Sensitivity Scale (ISS) (Chen and Starosta, 2000a) the interviews with the learners carried out before and after ICforELP, learners' tasks from the intercultural portfolio, class and group discussions, a teacher journal and researcher field notes were examined. The results of the study revealed that IS and intercultural dimension were valued in the ELP; however, they were not targeted as specific objectives. The study also indicated that ICforELP contributed to the learners IS development with an increase in all of the dimensions of IS, which was supported by both qualitative and quantitative data.