Analysis of differentially expressed genes in bipolar disorder: Transcriptomic signature of adolescence and young adulthood in working memory-relared area
Bipolar bozuklukta farklı eksprese genlerin analizi: Çalışma belleği ile ilgili bölgelerde ergenlik ve genç erişkinliğin transkriptom imzası
  1. Tez No: 654706
  2. Yazar: RABİA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TIMOTHEA TOULOPOULOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Psikiyatri, Genetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bipolar bozukluk (BB) kalıtsal, ciddi bir hastalıktır. BB'nin belirtilerinden biri, bilişsel ve kalıtımsal bir işlev olan çalışma belleği (ÇB) bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı transkriptomik düzeyde BB'nin ve ÇB ilişkili beyin bölgelerindeki gelişimsel biyobelirteçleri belirlemektir. Analizimizi hem bilişsel gelişim hem de BB için kritik bir dönem olan ergenlik ve genç yetişkinlik dönemine göre kurduk. Gene Omnibus veritabanından, bir sağlıklı, üç bipolar olmak üzere dört halka açık verisetini seçtik. BB ve sağlıklı beyin gelişimi arasındaki farklılıkları göstermek için, öncelikle sağlıklı örnekleri karşılaştırdık, daha sonra aynı adımları bipolar örnekleri için ayrıca uyguladık. Bu karşılaştırmaları gen düzeyinde analiz ve geneset düzeiynde analiz olarak iki adımda izledik. Bir sonraki aşamada, farklı analizlerden gelen ortak gen ve genesetleri belirledik. Bu karşılaştırma sonucunda, altı gen anlamlı olarak tanımlanırken, beş Gene Ontology (GO) genesetinin bipolar ve sağlıklı beyinlerde farklı şekillerde düzenleme gösterdiğini gözlemledik. Literatür araştırması anlamlı biyolojik gensetlerin tedavi yoluyla etkilendiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder (BD) is a heritable severe illness. One of the indications of BD is working memory (WM) impairment which is a heritable cognitive trait. The aim of the current study is to identify the transcriptomic level developmental biomarkers of BD in WM-related brain regions. We based our analysis on adolescence and young adulthood (AYA), the critical period for both BD and cognitive development. We have chosen 4 publicly available datasets from Gene Omnibus database for which one is derived from healthy controls and three from bipolar disorder patients. We compared different developmental periods of the brains of normal subjects to determine healthy brain development at the transcriptomic level. After applying the same method to detect bipolar development to show differences between BD and healthy brains. We followed these comparisons in two steps; on gene-level analysis and geneset level analysis. Next, we identifi ed common genes and pathways from the results of different analyses. As a result of this comparison, while six genes were identi fied diffrentially expressed, we observed 5 Gene Ontology (GO) genesets shown different regulation patterns in bipolar and healthy brains. The literature review has been shown that the signifi cant biological pathways might be influenced by the treatment.