Türkiye ve Kosova'da uygulanan 6. sınıf İngilizce dersi öğretim programlarının öğeleri açısından karşılaştırılması
Comparison of 6th grade English language curriculum of Kosovo and Turkey in terms of elements
  1. Tez No: 654711
  2. Yazar: ADILE OSMANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ŞENAY ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Kosova'da uygulanan 6. Sınıf İngilizce dersi öğretim programları öğelerinin (hedef – içerik – eğitim durumu – sınama durumu) birbirlerine göre benzerlik ve farklılıkları bakımından karşılaştırmasının yapılmasıdır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden bir durum çalışmasıdır. Araştırma verilerinin toplanmasında doküman incelemesi yapılmıştır. Türkiye ve Kosova ülkelerinde 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanan İngilizce dersi öğretim programları kullanılmıştır. Türkiye ve Kosova Milli Eğitim Bakanlıklarının web sayfalarından elde edilen dokümanların ayrıntılı betimlemeleri yapılmış, ardından programlar arasındaki benzerlik ve farklılıklar belirtilmiş, elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyledir: Öğretim programlarına kazanımlar açısından bakıldığında, kazanımların büyük oranda ( % 90) bilişsel olduğu görülmüştür. Türkiye 6. sınıf İngilizce dersi öğretim programında kazanımlar dört temel dil becerisi vurgulanarak sunulmuştur. Kosova da ise dört temel dil becerisi vurgulanmadan hedefler verilmiştir. Türkiye de 6. sınıf İngilizce dersi öğretim programı dinleme ve konuşma becerilerinin birincil beceri olarak tanımladığı görülürken, Kosova da ise bu şekilde bir tanımlama bulunmamaktadır. Kosova da hedef veya kazanımlar yerine“öğrenme çıktıları”ifadesi kullanılmıştır. İçerik açısından incelendiğinde Türkiye İngilizce dersi ortaokul 6. sınıf öğretim programında Kosova öğretim programına göre daha fazla ünite bulunmaktadır. Bu durumun iki ülkedeki İngilizce ders saatlerinin birbirinden farklı olmasından kaynaklandığı söylenebilir. Çünkü Türkiye de İngilizce ders saati haftada üç saat iken, Kosova da haftada iki saattir. Ayrıca, Türkiyedeki İngilizce öğretim programında her bir ünite/tema ile ilgili kısa bir kelime listesinin de yer aldığı görülmüştür. Kosova İngilizce öğretim programında böyle bir kelime listesi eklenmemiştir. Her iki ülkede öğrencilerin belirli konularda dil becerilerini kullanarak iletişim kurmaları planlanmıştır. Öğretim programları eğitim durumu açısından incelendiğinde, her iki ülkede benzer öğretim yöntemlerinin tercih edildiği görülmektedir. Ayrıca Türkiye'deki İngilizce öğretim programında dinleme ve konuşmaya dayalı etkinliklerin daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu farklılığın nedeni olarak Türkiye'de öğretim programlarında dinleme ve konuşmaya dayalı becerilerin birincil olarak düşünülmesi olduğu söylenebilir. Her iki ülkedeki öğretim programı da, öğrenci merkezli ve oyun yoluyla eğlenerek öğrenme, yüksek motivasyon sağlanması ve görsel-işitsel medya araçlarının kullanılması açısından benzerlik taşımaktadır. Öğretim programları sınama durumu açısından incelendiğinde, hem ürün hem de süreç değerlendirilmesi, öz değerlendirme, grup değerlendirme, portfolyo, yazılı sınavlar gibi değerlendirme yöntemleri olduğu görülmektedir. Öğretim programlarında sonuç değerlendirme yerine süreç değerlendirmeye teşvik eden aktiviteler ve alternatif değerlendirme yöntemlerinin yer aldığı görülmektedir. Farklı olarak Türkiye'de uygulanan 6. sınıf İngilizce dersi öğretim programında performans görevi, dereceli puanlama anahtarı ve akran değerlendirme uygulanmaktadır. Türkiye'de uygulanan öğretim programlarında, değerlendirme yapma konusunda oldukça ayrıntılı bilgiler verdildiği ve ölçme teknikleri ile çeşitli tavsiyelerin yer aldığı görülmüştür. Diğer yandan Kosova'da uygulanan öğretim programında sınama durumuna ilişkin ayrıntılı bilgi mevcut değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the similarities and differences of 6th grade English language curriculum between Turkey and Kosovo in terms of objectives, content, teaching-learning process and evaluation. Research is a case study from qualitative research patterns. Document review was used to collect research data. In this study is used sixth grade English language curriculum which was applied in Turkey and Kosovo during 2018-2019 academic year. The researcher has made detailed descriptions of documents obtained from the web page of ministry of education of Turkey and Kosovo, then are noted the similarities and differences between the curriculums of two countries and finally the results obtained are interpreted. The findings of the research are as follows: When analyzed in terms of objectives, it was found that the vast majority (90%) of both countries were of the cognitive type. In Turkey in 6th grade English language curriculum objectives are presented with emphasis on the four basic language skills. In Kosovo, all objectives are expressed together. In Turkey listening and speaking skills are defined as a primary skills, but in Kosovo there is no such a definition. In Kosovo, the term“learning outcomes”is used instead of goals and objectives. In terms of content, Turkey English lessons in 6th grade curriculum has more units comparing to Kosovo curriculum. The reason of this difference is that in Turkey in 6th grade English curriculum three hours of English lessons are offered weekly but in Kosovo, only two hours of English lessons are offered weekly. Moreover, in Turkey second grade secondary school English curriculum for each unit / theme was observed that also included a short list of related words. But there is no such word list in Kosovo. In both countries, students are planned to communicate using language functions on specific topics. When analyzed in terms of teaching-learning process, it is seen that both countries use very similar techniques. Related to Turkey 6th grade English curriculum more listening and speaking activities is seen to take place. This difference is because of Turkey's 6th grade English curriculum of listening and speaking skills are considered as primary identification. Both programs are similar in terms of student-centered and fun-learning, high motivation and use of audiovisual media. When examined in terms of evaluation, the elements that show similarities in the curriculum of the two countries; it is seen that there are evaluation methods such as formative and summative assessment, self evaluation, group evaluation, portfolio, written exams. Programs include activities and alternative evaluation methods that encourage formative assessment instead of summative assessment. Different from Kosovo, in Turkey 6th grade English curriculum performance task, rubrics and peer assessment are used. In terms of evaluation it was observed that Turkey 6th grade English curriculum include detailed measurement techniques and advices. On the other hand in Kosovo it was not seen detailed explanation about evaluation.