Kant'ta saf akıl ve metaphysica specialis eleştirisi
The pure reason in Kant and critique of metaphysica specialis
  1. Tez No: 654712
  2. Yazar: ONUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRAGÜL AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez'de bir okul kavramı olarak metafizik kavramının ortaya çıkış gerekçeleri ve tarihi değil, Metafizik Temellendirmenin Kant için neden“Saf Aklın Eleştirisi”ne dönüştüğüne yanıt verilmeye çalışılmıştır. Bu nedenle Tez, Kant'ın Saf Aklın Eleştiri'sinde gerçekleştirmiş olduğu çözümlemelerin ritminin yakalanmasıyla, Kant'ın metafizik yaklaşımının esas anlamının açığa çıkarılması üzerinden geliştirilmiştir. Kant bunu saf aklı ve saf aklı oluşturan bilme yetilerini inceleyip analiz ederek ve aklı oluşturan bilme yetilerinin alanlarını belirleyerek, yani onlara sınır çizerek gerçekleştirir. Dolayısıyla Kant'a göre insan aklının neyi bilebileceği konusunda bir sınıra sahip olması, Kant tarafından saf akla çizilen bu epistemolojik sınır onun doğasını da analitik olarak bize açacaktır. Ona göre metafizik dogmatik kalıplara giremeyecek kadar bilimsel ve aynı zamanda kuşku duyulamayacak kadar kesin olmalıdır. Bu nedenle Kant'ın metafizik eleştirisi, Leibniz-Wolff Okulu ile temsil edilen metaphysica specialis ve David Hume'un töz ve nedensellik kavramlarına getirmiş olduğu eleştirilerin Kant tarafından yeni bir yoruma tabi tutulmasının bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Leaving aside the history and the historical reasons of metaphysics as an emerging philosophical school, the present thesis attempts to answer the question of why the grounding of the metaphysics transforms into the“Critique of Pure Reason”in Kant. The thesis, therefore, aims to understand the rhythm/deeper workings of the analyses that Kant accomplished in the Critique of Pure Reason by revealing the real sense of Kant's metaphysical approach. Kant does this by examining and analyzing the pure reason and the faculties of knowledge, determining the scopes of those faculties, i.e., delineating them. As a result, epistemological limits set by Kant on pure reason, i.e., its limits about what it is actually capable of knowing, analytically manifests its real nature. According to Kant, metaphysics must be so scientific that it would not only surpass the dogmatic determinations, but also become precise beyond any doubt. Therefore, Kantian critique of metaphysics appears to be a product of Kant's new interpretation of the metaphysica specialis represented by the Leibniz-Wolff School and David Hume's criticisms of substance and causality.