Unraveling diplomacy: Turkish and American diplomats on the Cyprus crises of 1954-1967
Diplomasi çözümlemesi: 1954-1967 Kıbrıs krizlerinde Türk ve Amerikan diplomatlar
- Tez No: 654723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OWEN MILLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kıbrıs, 1954'ten beri Türkiye için bir problem teşkil ediyordu ve çatışma karmaşası Amerika Birleşik Devletleri'nin de ilgisini çekmişti. Adanın durumu arabuluculuk ve diplomasiyi vazgeçilmez kılarken, sadece Kıbrıs'ta yaşayan iki toplumu değil, iki müttefik olan Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'ni de zaman zaman büyük krizlerle karşı karşıya getirmişti. Bunlardan en büyüğü 1964'te yaşanan mektup krizi, bir diğeri ise Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren ve Amerikan diplomasisiyle çözülen, sonunda da George Ball tarafından bir başarı olarak tanımlanan 1967 anlaşmazlığıydı. Art arda gelen çözümsüzlükler ve sorunlar iki ülke ilişkilerini derinden etkilemiş, Amerikan tarafının başarı olarak nitelediği diplomasi, Türkiye için istediğini elde edememe ve hayal kırıklıkları anlamına gelmiştir. Bu tez, ikili ilişkilerde yıkıcı bir başarı elde edildiğini savunuyor ve bu yolda Türk ve Amerikan diplomatların hatıratlarıyla arşiv çalışmalarını birleştirerek onların bu süreçteki etkilerini inceliyor.
Özet (Çeviri)
Cyprus has been a problem for Turkey since 1954 and the entangled conflict attracted the attention of the United States as well. While the situation of the island required mediation and diplomacy, it not only concerned the two communities of Cyprus but also the two allies; the United States and Turkey to confront with the major crises often. One of them was the 1964 Letter Crisis and the other one was the Conflict of 1967 which brought Turkey and Greece to the threshold of war. It was mediated by American diplomacy and described as a success by George Ball. Deadlocks and crises hurt the relations between the two states and the diplomacy that the United States called successful, in actuality meant disappointments and therefore were unable to address all their priorities for Turkey. This thesis argues that a catastrophic success was the result of bilateral relations and for this purpose, the thesis; surveys the effects of Turkish and American diplomats by combining their memoirs and archives.