Osmanlı İmparatorluğu'nda savaş esirleri üsârâ-yı mîrî (1650-1720)
Prisoners of war in the Ottoman Empire üsârâ-yı mîrî (1650-1720)
- Tez No: 654724
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Erken dönemlerden itibaren savaş sonunda düşman askerinin esir alınması ve bunların işgücü olarak kullanılması yaygın bir durumdur. Osmanlı Devleti de kuruluşundan itibaren yaptığı“gaza”lardan ve savaşlardan çok sayıda esir almıştır. Çalışmanın temel konusu kamu köleleri olarak adlandırılabilecek üsârâ-yı mîrîdir. Miri esirlere dair Osmanlı arşiv kayıtlarında çok sayıda belge bulunmakla beraber haklarında detaylı araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile Osmanlı İmparatorluğu'nun sahip olduğu, haklarında tasarrufta bulunduğu ve hemen her yerde karşımıza çıkan miri esirlerin mahiyeti anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda miri esirlerin Osmanlı Devlet sistemi içinde nasıl yer aldıkları, nasıl esir alındıkları, bu bağlamda onlara uygulanan hukuk kuralları/fetvalar, devletin esirleri muhafaza ettiği mekanlar, gündelik ihtiyaçlarının karşılanması, istihdam edildiği iş kolları ve esaretten kurtulmaları gibi temel başlıklar altında konu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is common for enemy soldiers to be captured at the end of the war and to be used as labor force from the early ages. The Ottoman Empire has also taken many prisoners from the“gaza”and wars it has made since its foundation. The main subject of the study is the üârâ-yı mîrî, which can be called public slaves. Although there are many documents in the Ottoman archive records regarding the Miri prisoners, there is no detailed research about them. With this study, it has been tried to understand the nature of the miri captives that the Ottoman Empire owned, disposed of and appeared almost everywhere. In line with this purpose, the subject has been tried to be examined under basic headings such as how the miri captives took place in the Ottoman State system, how they were taken prisoners, the legal rules / fatwas applied to them, the places where the state kept the prisoners, meeting their daily needs, the business branches they were employed in, and their escape from captivity.