Instructional design process dynamics of pdMOOCs
PdMOOCs'ların öğretim tasarımı süreci dinamikleri
  1. Tez No: 654727
  2. Yazar: SEZİN EŞFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 418
Özet
Bu çalışmada, Bilgeİş projesi kapsamında profesyonel gelişime yönelik hazırlanan 100 kitlesel açık çevrim içi dersin (pdMOOCs) öğretim tasarımı süreci dinamikleri incelenmektedir. Araştırmacı, bir Avrupa Birliği projesi olan Bilgeİş Projesini gözlemleyerek, 100 pdMOOC'un öğretim tasarım sürecini yakından incelemiş; proje sürecindeki tüm e posta, ders ve proje dokümanlarını analiz etmiş ve proje uygulayıcıları ile görüşmeler yapmıştır. Böylece, pdMOOC'lar için daha etkili ve verimli bir öğretim tasarımı sürecinin nasıl kurgulanabileceğine dair önerilere ulaşmıştır. Çalışmanın odağı öğretim tasarımı sürecinin (analiz, tasarım, geliştirme v.b) sonuçlarından ziyade, sürecin kendisinde olduğu için; araştırma yöntemi olarak biçimlendirici araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Biçimlendirici araştırmanın doğası gereği, süreçte incelenen durumun güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi öğretim tasarımı sürecinin ayrıntılı bir yansımasını sağlamıştır. Çalışma sonuçları hem her türlü uzaktan eğitim uygulaması için, hem de MOOC'lar için yararlı, geçerli ve güvenilir iyileştirme önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the dynamics of the Instructional Design (ID) process for 100 Massive Open Online Courses created for professional development (pdMOOCs). By closely observing the Bilgeİş Project, a European Union project, the researcher has analyzed all e-mails, course, and project documents in the project process and conducted interviews with project practitioners. Therefore, the suggestions for an effective and efficient ID process of pdMOOCs emerged in the study. Since the main interest is in the ID process rather than the outcomes of this pdMOOC ID project, a qualitative research method is used. To specify, In Vivo Naturalistic Case for a new theory approach, as a type of formative research, was the best fit for the study in this qualitative framework. So, the research process encompassed analysis, design, development, and initial evaluation of the pdMOOCs. Due to the nature of formative research, determining the strengths and weaknesses provided a detailed reflection of the ID process. In this manner, this study's results can contribute to how a more effective and efficient ID process of pdMOOCs should be. The study results can be applied in MOOC and online course applications since they include useful, valid, and reliable improvements for future applications and research studies.