Teknoloji destekli işbirliğine dayalı ve bireysel yazma uygulamalarının Türkçe yazma eğitimine etkisinin incelenmesi
Exploring the effect of technology supported collaborative and individual writing practices on Turkish writing education
  1. Tez No: 654772
  2. Yazar: ESRA ERGÜL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu araştırmanın amacı Viki destekli, ağ günlüğü destekli ve geleneksel sınıf ortamında yazma eğitiminin 8. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri, akademik katılım, yazma motivasyonu, yazmaya yönelik tutum ve teknoloji kullanma yeterliliği düzeylerine etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla nicel ve nitel araştırmanın birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı araştırma yöntemine başvurulmuştur. Araştırmanın deneysel işlem kısmında ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. İki deney bir kontrol grubu olmak üzere üç grup üzerinde deney öncesi ve sonrasında ölçüm yapılmıştır. Araştırmaya toplam 71 öğrenci katılmıştır. Verilerin analizi için karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA işlemi uygulanmıştır. Sonuçlar, öğrenme ortamının işbirlikli ya da bireysel olarak yapılandırılmasının yazmaya ilişkin eğitsel çıktılar üzerinde etkisi olmadığını göstermiştir. Bunun yanında Viki destekli ve ağ günlüğü destekli yazma etkinliklerine katılan öğrencilerin yazılı anlatım becerisi puanlarının geleneksel sınıf ortamında yazma etkinliklerine katılan öğrencilerin puanlarından anlamlı oranda daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, bu araştırmada yazılı anlatım becerisinin gelişiminde öğretim teknolojilerinin etkili olduğu ancak öğrenme ortamının işbirlikli ya da bireysel olmasının etkili olmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla Viki ve ağ günlüğü gibi web 2.0 teknolojileri yazma eğitiminde başarıyı artırmak amacı ile kullanlabilir. Böylelikle öğrencilerin yazılı anlatımlarının gelişimine katkıda bulunulabilir. Ayrıca işbirlikli ya da bireysel olarak kullanılabilen diğer web 2.0 teknojilerinden de yararlanılabilir. Araştırma sonrasında yapılan odak grup görüşmelerinin içerik analizi sonuçları, özellikle işbirlikli öğrenme etkinliklerinin gerçekleştirildiği Viki destekli grupta öğrencilerin öğrenme ortamına karşı daha olumlu algılara sahip olduğunu göstermiştir. Yazma etkinliklerinin bireysel olarak gerçekleştirildiği grupta ise, ağ günlüğü destekli öğretimin öğrenciler üzerinde bıraktığı memnuniyetin yanı sıra, olumsuz algıların yansıtıldığı görülmüştür. Nicel ve nitel araştırma sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, gerekli fiziksel koşulların sağlanması durumunda yazma eğitimi için Viki ve ağ günlüğü kullanılmasının eğitsel çıktılara olumlu katkılarda bulunacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of wiki-supported, blog-supported and traditional classroom writing education on the written expression skills, academic participation, writing motivation, writing attitude, and technology use competence levels of 8th grade students. For this purpose, descriptive research method, which is one of the mixed research methods in which quantitative and qualitative research is carried out together, was used. In the experimental part of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. Measurements were made before and after the experiment on three groups, two experiments and one control group. A total of 71 students participated in the study. For the analysis of the data, two-factor ANOVA for mixed-measurements was applied. The results showed that the collaborative or individual learning environment had no effect on the educational outcomes of writing. Additionally, it was found that the writing skill scores of the students who participated in wiki-supported and blog-supported writing activities were significantly higher than the scores of the students who participated in writing activities in the traditional classroom environment. Therefore, in this study, it was determined that learning environments that are supported with wiki and blog technologies are effective in the development of written expression skills, however type of learning environment, whether it is collaborative or individual, does not have significant impact on written expression skills. Therefore, web 2.0 technologies such as wiki and blog can be used to increase success in writing education. Thus, it can contribute to the development of students' writing skill. In addition, other web 2.0 technologies that can be used collaboratively or individually can be used. The content analysis results of the focus group interviews showed that students have more positive perceptions towards the learning environment, especially in the wiki supported group where collaborative learning activities are carried out. In the blog-supported teaching group which writing activities were carried out individually, it was reflected the negative perceptions as well as the satisfaction of the students. When the quantitative and qualitative research results are evaluated together, it can be said that the use of wiki and blog in writing education will contribute positively to educational achievements if the necessary physical conditions are met.