Türkiye dış ticaretinde AB - BRICS ülkelerinin karşılaştırmalı analizi: Alternatif sanayi - ticaret politikalarının oluşturulması
Comparative analysis of EU and BRICS countries on Turkey's foreign trade: Creation of alternative industrial - trade policies
- Tez No: 654791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. EMRE AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye'nin dış ticaretinde AB ülkeleri büyük bir paya sahip olmakla beraber önemli bir pazar durumundadır. Türkiye'nin AB grubuyla dış ticareti dengeli bir seyir izlerken BRICS grubuyla ticaretinde Türkiye aleyhine bir dengesizlik durumu söz konusudur. Bu nedenle BRICS ülkeleri Türkiye dış ticaretinde çok önemli bir yere sahiptir. Türkiye'nin BRICS ülkeleriyle olan ticaret hacmi artan bir eğilim içinde olmakla beraber bu artış Türkiye açısından dış ticaret açığını da beraberinde getirmektedir. BRICS ülkeleri, Türkiye'nin ihracatında çok küçük bir paya sahipken ithalatında büyük bir yer tutmaktadır. Bu durum bir yandan dış ticaret açığını artırmakta diğer yandan BRICS ülkelerine olan bağımlılığın boyutunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla hem bu bağımlılığı hem de dış ticaret açığını azaltmaya yönelik alternatif politikaların izlenmesi gerektiği düşüncesi önem kazanmıştır. Bu doğrultuda BRICS ülkeleri ile olan dış ticaret yapısı dikkate alınarak dış ticaret hadlerinin Türkiye lehine çevrilmesi için alternatif sanayi - ticaret politikalarının ikame edilmesine yönelik savlar irdelenerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
EU countries on Turkey's foreign trade has been an important market, although it has a large share. While Turkey's foreign trade follows balanced outlook with EU group, the situation for It's foreign trade with BRICS countries is imbalanced against Turkey. Therefore, the BRICS countries has a very important place in Turkey's foreign trade. Although Turkey's trade volume with the BRICS countries has an increasing tendency, this increase brings trade deficit to Turkey. Even though BRICS countries have less share in Turkey's exports, they hold a big place on Turkeys imports. This situation presents the extent of dependency on BRICS countries while it increases the foreign trade deficit. Therefore, the idea that alternative policies should be followed to reduce both this dependency and the foreign trade deficit has gained importance. In this context arguments for the substitution of alternative industrial - trade policies will be evaluated and solution offers will be provided while taking into consideration the foreign trade structure with BRICS countries to revert the terms of foreign trade in favor of Turkey.