Müzik öğretmenlerinin müzik dersi öğretim programına bağlılık düzeylerinin incelenmesi
Analysis of the levels of commitment of music teachers to the music lesson teaching program
- Tez No: 654835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, müzik öğretmenlerinin müzik dersi öğretim programına bağlılık düzeylerini belirlemek ve programa bağlılık durumları hakkındaki düşüncelerini analiz etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2019–2020 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilindeki Şehitkâmil ve Şahinbey merkez ilçelerinde bulunan, 140 ortaöğretim ve 248 ilköğretim kurumunda görev yapan müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma evreninin büyük olması sebebiyle örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Evrenden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile seçilen 165 devlet okulunda görev yapan 165 müzik öğretmeni araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Bu kapsamda 2019-2020 eğitim öğretim yılında toplam 165 katılımcıya Öğretim Programına Bağlılık Ölçeği uygulanmış ve 20 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanılması sebebiyle karma yöntem kullanılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde SPSS 21.0 paket programı; nitel verilerin çözümlenmesinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda müzik öğretmenlerinin müzik dersi öğretim programına bağlılık düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Müzik öğretmenlerinin müzik dersi öğretim programına bağlılık düzeyleri ile kademe ve mesleki kıdem değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmış; ancak cinsiyet ve mezuniyet değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Müzik öğretmenlerinin müzik dersi öğretim programına bağlılık durumları incelendiğinde ise müzik ders saati, okulların fiziksel şartları, öğrencilerin ilgi-yetenek düzeyleri ve ulusal sınavlar gibi faktörlerin program uygulama aşamasında oldukça etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of commitment of music teachers to the music lesson curriculum and to analyze their thoughts about their commitment to the program. The universe of the study consists of music teachers working in 140 secondary education and 248 primary education institutions in Şehitkamil and Şahinbey central districts of Gaziantep province in the 2019-2020 academic year. Because of the large working universe, the sampling method was applied. The sample group of the study consists of 165 music teachers working in 165 state schools chosen from the universe by random sampling method. In this context, in the 2019-2020 academic year, 165 participants were applied to the curriculum commitment scale and semi-structured interviews carried out with 20 participants. The mixed method was used in the study due to the combination of quantitative and qualitative data. SPSS 21.0 package program was used for the analysis of quantitative data and descriptive analysis was used for the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was found that the level of commitment of music teachers to the music lesson teaching program was low. It was found that there are significant differences between the levels of commitment of music teachers to the music course curriculum and the variables of rank and professional seniority, but there is no significant difference between gender and graduation variables. When the compliance of music teachers with the music lesson curriculum was examined, it was concluded that factors such as the duration of the music lessons, physical conditions of the schools, student interest-ability levels and national exams were quite effective in the implementation phase of the program.