Investigation of spectral radiance responsivity for optical systems
Optik sistemler için tayfsal ışıma duyarlılığının araştırılması
  1. Tez No: 654954
  2. Yazar: MUSTAFA KILIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE TÜTÜNCÜLER, DOÇ. DR. ÖZCAN BAZKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı, polikromatik radyasyon kaynaklarının kalibrasyonların da kullanılacak ışıma duyarlılığının oluşturulması ve belirlenmesidir. Işımayı gerçekleştirirken, Ar-Ion (457, 477,488 ve 514 nm), He-Ne (543, 594, 604, 612 ve 632.8 nm) ve Nd: YAG (532 nm, 1064 nm) lazerler ve 0.15m'lik bir toplama küresi Lambertian dağılımına sahip ışıma kaynakları elde etmek için kullanılır. Daha sonra sıvı helyum soğutmalı lazer tabanlı kriyojenik radyometreye karşı izlenebilir olan silikon fotodiyot tuzak detektörü, her bir dalga boyuna karşılık gelen fotoakımı ölçmek ve böylece ışıma elde etmek için kullanılır. Bu lazer tabanlı ışımanın tayfsal akım yanıtına sahip olmak için kullanılan ölçüm sistemi, her kasasında 2 x 300 mm odak uzunluğuna ve üçlü ızgaralara sahip çift ızgaralı bir monokromatördür. Bu ölçümler için kullanılan ızgaralar 2400 g / mm ve 1200 g / mm oluk yoğunluğuna sahip olup sırasıyla 250 nm ve 500 nm olarak etkili dalga boyuna ayarlanır. Toplama küresinden çıkan lazer ışımaları, radyans olarak monokromatöre yönlendirilir ve onun çıkışında her bir dalga boyu için fotoakım olarak kayıt edilir. Lazer dalga boylarında gerçekleşen ışıma ve fotoakımdan, monokromatörün (ışıma duyarlılığı) çıkış yarığında kaydedilen değerler ile optik sistemin transfer fonksiyonu elde edilir. Monokromatör sistemi ile birlikte bu ışıma tepkisi, düşük belirsizlikle polikromatik radyasyon kaynaklarının spektral parlaklığını türetmek için kullanılır. Ayrıca bu çalışmada belirsizlik ölçeği hem klasik hem de Monte Carlo yöntemleri kullanılarak belirlenir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is establishment and determination of radiance responsivity to be used in calibrations of polychromatic radiation sources. In realizing the radiance, Ar-Ion (457, 477,488 and 514 nm), He-Ne (543, 594, 604, 612 and 632.8 nm) and Nd:YAG (532 nm,1064 nm) lasers and an integrating sphere with 15 cm diameter are used to get radiation sources having Lambertian distributions. Then silicon photodiode based trap detector which is treaceble to the liquid helium cooled laser based cryogenic radiometer is used to measure the photocurrent corresponding to each wavelength and thereby to obtain radiance. The measurement system used to have spectral current response of this laser based radiance is a double grating monochromator with 2 x 300 mm focal length and triple gratings in its each turrets. The gratings used for these measurements have 2400 g/mm and 1200 g/mm grove densities and blazed to 250 nm and 500 nm respectively. The laser beams emerged from the integrating sphere after the radiance evaluation directed on monochromator and from its exit slit the photocurrent responses record at each laser wavelengths. From the radiance realized at laser wavelengths and the photocurrent, values recorded at the exit slit of monochromator, transfer function (radiance responsivity) of the optical system is obtained. This radiance responsivity together with monochromator system is used to derive the spectral radiance of polychromatic radiation sources with low uncertainty. Moreover, in this work the uncertainty scale is determined using both classical and Monte Carlo methods.