The effects of navigation systems on traffic congestion using real-time data: Case of İzmir
Gerçek zamanlı veri kullanan navigasyon sistemlerinin trafik sıkışıklığı üzerindeki etkileri: İzmir örneği
- Tez No: 655017
- Danışmanlar: Prof. Dr. YAVUZ DUVARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma Google Haritalar uygulamasını kullanarak navigasyon sistemlerinin İzmir kentsel bölgelerindeki trafiğe etkilerini tanımlamaya çalışmaktadır. Navigasyon sistemleri – özellikle gerçek zamanlı trafik verileri- yeni bir teknolojidir ve kullanım oranları da akıllı telefonların yaygınlaşması ile artış göstermiştir. Fakat,navigasyon sistemleri henüz tam olarak anlaşılmamaktadır. Bu nedenle sürüş sırasında navigasyon sistemi kullanan sürücüler umulmadık olumlu ve olumsuz sonuçlar alabilmektedir. Bu çalışma iki kapsamda yapılmıştır; (1) şehir genelindeki işe gidiş-geliş yolculukları (16 km uzunluğundaki düz bir çizgide) ve (2) merkezi iş yerlerinde yapılan kısa yolculuklar (2 km uzunluğundaki düz bir çizgide). Bu çalışma alanı içinde varsayımsal yolculuklar oluşturulmuş, Google Haritalar tarafından önerilen her yolcuğun ulaşım süresi ve ulaşım mesafesi verileri toplanmıştır. Veriler kıyaslanarak, Google Haritalar kullanımıyla ulaşım süresinden ne kadar kazanıldığı ve ulaşım mesafesinin ne kadar arttığı tanımlanmıştır. Buna ek olarak, yerel sokaklardaki olası bir problem daha incelenmiştir. Dar yerel sokaklar, yayalara ve düşük hızlı araçlara uygun olmalıdırlar, fakat navigasyon sistemleri sürücüleri yerel sokaklara yönlendirmektedir. Bu çalışmada navigasyon sistemlerinin yönlendirilmesiyle bu yerel sokakların ne sıklıkla kullanıldığı da gözlemlenmiştir. Sonuçlar, ulaşım süresi ve ulaşım mesafesinin yoğun saatlerde, yoğun olmayan saatlere kıyasla daha fazla olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, sürücüler Google Haritalar kullanarak daha uzun mesafeleri tercih ederek zamandan kazanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This study tries to define the effects of navigation systems in urban traffic through city area in İzmir, using Google maps. Navigation systems, especially with real-time traffic data is relatively new, and user's rate has been sharply increased along with a spread of smartphone. However, there is no deep understanding of the navigation systems, yet. Therefore, people who utilize navigation systems while driving might trigger unexpected merits and demerits. The study is conducted on two different scales; (1) commuting trips in the overall city (16 km in a straight line) and (2) short trip in the central business district (2 km in a straight line). Within the study area, the hypothetical trips are generated and the data of travel time and a travel distance of each trip suggested by Google maps is gathered. Compared the data, it is defined that how much time could be saved and how long additional travel distances are caused by Google Maps. Besides, the possible problem in the local streets is investigated. In a narrow local street, the environment should be pedestrian-friendly and suitable for low-speed vehicles, however, navigation systems would lead drivers into the local street. We discover how long are local streets used by the recommendation of the navigation system. The result shows that during peak hours, the travel time travel distance is longer compared to the off-peak hours. Also, it indicates that by using Google Maps, drivers could save travel time while they drive the longer travel distance during peak hours.