Ayçiçeği çekirdeği, bezelye, domates kabuğu ve karalahana özü katkılı hidrojellerin dielektrik ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dielectric and optical properties of sunflower seed, pea, tomato peel and collard extracts doped hydrogels
  1. Tez No: 655018
  2. Yazar: CUMALİ TOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, saf ve aynı dozda (50 mg/L) ayçiçeği çekirdeği özü, bezelye özü, domates kabuğu özü, karalahana özü (organik gıda) yüklü hidrojeller, radikal polimerizasyon tekniği kullanılarak opto-elektronik ölçümler için hazırlanmıştır. Organik gıda özü yüklü hidrojellerin dielektrik özellikleri oda sıcaklığında empedans spektroskopisi ile analiz edildi. Saf ve organik gıda özü yüklü hidrojellerin düşük frekans bölgesinde dielektrik özelliklerinde elektrot ve arayüzey polarizasyon mekanizmalarının baskın olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, yüksek frekans bölgesinde numunelerin dielektrik özelliklerini açıklamak için dielektrik gevşeme, viskoelastik mekanizma, gıda özü moleküllerinin Brown hareketi ve Maxwell-Wagner yaklaşımı kullanılmıştır. Tüm numunelerin iletim mekanizması hakkında bilgi veren dielektrik düzlem grafiklerinin Havriliak-Negami relaksasyonu ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu tezde elde edilen deneysel sonuçlardan organik gıda özleri katkılı hidrojellerin biyosensörler, biyo görüntüleme ve kablosuz biyo-algılama cihazı gibi biyo-sistemlerde kullanılabilen uygulamalar için ilham verici bir malzeme olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pure and sunflower seed extract, pea extract, tomato peel extract, black cabbage extract (organic food ) loaded hydrogels at the same dose (50 mg/L) were prepared for opto-electronic measurements by using the radical polymerization technique. Dielectric properties of organic food extracts loaded hydrogels were analysed at room temperature by means of impedance spectroscopy. Electrode and interfacial polarization mechanisms were determined to be dominant on the dielectric properties of pure and organic food extracts loaded hydrogels in the low frequency region. In additional, dielectric relaxation, viscoelastic mechanism, Brownian motion of food extract molecules and Maxwell-Wagner approach were used to explain the dielectric properties of the samples in the high frequency region. It was determined that the dielectric plane plots that provide information about the transmission mechanism of all samples are compatible with the Havriliak-Negami relaxation. From the experimental results obtained in this thesis, it was concluded that organic food extracts doped hydrogels are an inspirational material for applications such as biosensors, bio imaging and wireless bio-sensing device that can be used in bio-systems.