Enantioselective sulfa-Michael addition to trans-chalcone derivatives with quinine derived bifunctional organocatalysts
Kinin türevi bifonksiyonel organokatalizörler ile trans-çalkon türevlerine enantiyoseçici sülfa-Michael katılmaları
  1. Tez No: 655090
  2. Yazar: DENİZ TÖZENDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Asimetrik sentez bağlamında organokatalizörlerin kullanımı, kullanım kolaylığı ve çevreyle uyum bakımından önemli avantajlar getirmiştir. Araştırma grubumuzda dört ayrı sınıftan (skuaramit, üre, tiyoüre ve sülfonamit) 20'den fazla organokatalizör sentezlenmiş ve bu katalizörler çok çeşitli asimetrik tepkimeyi katalizlemede kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, kendi tasarımımız olan kinkona alkaloid türevi skuaramit ve sülfonamit tipi organokatalizörler varlığında asimetrik sülfa-Michael tepkimeleri gerçekleştirilmiştir. Tezin ilk kısmı, metal tiyoglikolatın trans-çalkonlara sülfa-Michael katılmaları üzerinde yoğunlaşmaktadır. Sentezlenen skuaramit/kinin tipi organokatalizör kullanılarak 23 adet enantiyomerce zengin çalkon türevi (>99% verim, 68-99% ee) ve 4 adet enantiyomerce zengin aril bütenon türevi (31-71% yield, 61-77% ee) elde edilmiştir. Oluşturulan nitro-sübsitüentli bir sülfa-Michael katılma ürünün seçilerek ilave tepkimelere tabi tutulması ile optikçe ve biyolojik olarak aktif 1,4-benzotiyazepin-2-on türevi elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, 1-tiyonaftolün sülfonamit/kinin tipi organokatalizör varlığında trans-çalkonlara katılması incelenmiştir. Toplam 15 adet enantiyomerce zengin sülfa-Michael katılma ürünü (β-aril-β-sülfanil ketonlar) ortalamadan %96 gibi çok yüksek değerlere varan enantioseçiciliklerle elde edilmiştir. Seçilen β-aril-β-sülfanil ketonların yükseltgenmesiyle optikçe aktif sülfonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of organocatalysts has brought profound advantages in the context of asymmetric synthesis, in terms of ease use and better compatibility with the environment. More than 20 organocatalysts of four different classes (squaramide, urea, thiourea, and sulfonamide) have been developed and used to catalyze various asymmetric reactions in our research group. In this thesis, asymmetric sulfa-Michael type additions were carried out in the presence of cinchona alkaloid derived squaramide and sulfonamide-type organocatalysts of our design. The first part of the thesis focuses on sulfa-Michael addition of methyl thioglycolate to trans-chalcones. 23 enantiomerically enriched chalcone derivatives (>99% yield, 68-99% ee) and 4 enantiomerically enriched aryl butenone derivatives (31-71% yield, 61-77% ee) were synthesized in the presence of a squaramide/quinine type organocatalyst. A nitro-substitued sulfa-Michael adduct was selected for further reactions which yielded optically and biologically active 1,4-benzothiazepin-2-one derivative. In the second part of the study, 1-naphthalenethiol was added to trans-chalcones in the similar fashion, in the presence of a sulfonamide/quinine type bifunctional organocatalyst. A total of 15 enantiomerically enriched sulfa-Michael adducts (β-aryl-β-sulfanyl ketones) containing thionaphthol moiety were synthesized with moderate to excellent enantioselectivities up to 96% ee. Selected β-aryl-β-sulfanyl ketones were oxidized to obtain corresponding optically active sulfones.