1980-2000 arası Türk tiyatrosunda biyografik oyunlar
Biographical plays in Turkish theatre between 1980-2000
- Tez No: 655092
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Biyografik oyunlar, toplum tarafından tanınan kişilerin yaşamlarının, kişiliklerinin, ikilemlerinin, çatışmalarının, insana ait olan hâllerinin açımlamalarının tarihsel zamanlama dâhilinde tiyatro metinlerine ve oradan da sahneye aktarıldığı bir edebiyat/sanat türüdür şeklinde tanımlanabilir.“1980-2000 Arası Türk Tiyatrosunda Biyografik Oyunlar”isimli çalışmanın amacı, belirtilen dönem içerisinde tespit edilen biyografik oyunları incelemek ve yazarların, yaşamöykülerini anlattıkları şahısların biyografik bilgilerinin nasıl kullanıldığını saptamaktır. Bu noktada ise somut bilgilere ulaşmak için çalışmanın temelinde karşılaştırmalı yöntem kullanılmıştır. Bu tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır.“Birinci Bölüm”de 1980-2000 arası dönemin siyasi, toplumsal ve edebî arka planı verilmiştir.“İkinci Bölüm”de 1980-2000 arası tiyatro yaşamı tüm detaylarıyla aktarılmıştır.“Üçüncü Bölüm”de biyografi ve biyografik oyun türlerinin kuramsal çerçevesi çizilmiştir.“Dördüncü Bölüm”de ise tespit edilen eserler karşılaştırmalı yöntem dâhilinde dataylı bir biçimde incelenmiştir. Biyografik oyun türlerinin tespitinde ise geleneksel ve yenilikçi biyografik oyun türlerinin ağır bastığı gözlemlenmekle beraber metabiyografik ve postbiyografik biyografik oyun türlerine de rastlanmıştır. Anahtar Sözcükler Biyografik Oyun, Biyografi, Karşılaştırmalı Yöntem, Türk Tiyatrosu
Özet (Çeviri)
Biographical plays can be defined as a genre of literature/art in which the lifes, personalities, dilemmas, conflicts, explanations of the human states of people known by the society are transferred to the theatre texts within the historical timing and from there to stage. The purpose of study entitled“Biographical Plays in Turkish Theatre Between 1980-2000”is to examine the biographical plays determined in the specified period and to determine how the biographical information of the authors and the people whose biographies they tell are used. At this point, the comparative method was used on the study's to reach concrete informations. This thesis study consists of four main chapters. The political, social and literary background of the period between 1980-2000 is given in the“First Chapter”. In the“Second Chapter”, the theatre life is between 1980-2000 explained in all details. In the“Third Chapter”, the theoretical framework of biography and biographical play genres is drawn. In the“Fourth Chapter”, the detected works were examined in detail within the comparative method. In the determination of biographical play genres, it is observed that traditional and innovative biographical plays genres predominate, but also metabiograpgical and postbiographical biographical play genres were also encountered. Key Words Biographical Play, Biography, Comparative Method, Turkish Theatre