Esnekleşen çalışma ilişkilerinin kuşaklararası dayanışma sürecine etkisi
The effect of flexible working relationships on intergenerational solidarity process
- Tez No: 655093
- Danışmanlar: PROF. DR. M. DEMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırmada, post-fordist dönem ile bütünleşen esneklik olgusu çalışma ve kuşaklararası dayanışma ilişkileri bağlamında ele alınmaktadır. Bu doğrultuda esnekleşen çalışma ilişkilerinin kuşaklararası dayanışma ilişkilerine olan etkisi değerlendirilmektedir. Bu bağlamda tezin amacı, esnekleşmenin çalışma ilişkilerini nasıl etkilediğinin anlaşılması ve bireylerin kuşaklararası dayanışma ilişkilerindeki yansımalarının analiz edilmesidir. Bu amaçla ilk olarak araştırmada post-fordizm bağlamında esnekleşmenin çalışma ilişkilerine yansımalarının neler olduğu temellendirilmiştir. Devamında çalışma ilişkilerindeki esnekleşmenin kuşaklararası dayanışma sürecine nasıl yansıdığı Vern L. Bengston'un kuşaklararası dayanışma yaklaşımıyla eklektik bir yapı içerisinde ele alınmıştır. Bu doğrultuda çalışma ilişkilerindeki esnekleşme süreci, Bengston'ın kuşaklararası dayanışma yaklaşımının alt boyutlarıyla ilişkisel bir yapıda inşa edilmiştir. Bu yapı çerçevesinde araştırmanın soruları oluşturulmuştur. Katılımcılar kartopu tekniği ile tespit edilmiştir. Yarı yapılandırılmış soru formlarının kullanıldığı derinlemesine görüşmeler ile veri toplanmıştır. Bu araştırma sonucunda, çalışma ilişkilerindeki esnekleşmenin bireylerin mevcut kuşaklararası dayanışma ilişkilerine dâhil olmasını engellediği ve kuşaklararası dayanışma ilişkilerinin yapısal sürdürülebilirliğine zarar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of flexibility, which is integrated with the post-Fordist period, is discussed in the context of working relations and intergenerational solidarity relations. In this direction, the effect of flexible working relations on intergenerational solidarity is evaluated. In this context, this thesis aims to understand how this flexibility affects working relations and to analyze the reflections of individuals on intergenerational solidarity relations. For this purpose, the reflections of flexibility on working relations were grounded in the context of post-Fordism. Subsequently, how the flexibility of working relations reflects on the intergenerational solidarity process is discussed in an eclectic structure with the intergenerational solidarity approach of Vern. L. Bengston. In this direction, flexibility process in working relations was built in a relational structure with sub-dimensions of Bengston's intergenerational solidarity approach. Within the framework of this structure, questions of this study were created. Participants were detected with the snowball method. Data was collected with the in-depth interviews which semi-structured questionnaires were used. As a result of this study, it is observed that the flexibility in working relations prevents individuals from involving in existing intergenerational solidarity relations and harms structural sustainability of intergenerational solidarity relations.