The effects of different magnesium and zinc combinations on intestinal magnesium transporters in rats fed high-fat diet
Yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda farklı magnezyum ve çinko kombinasyonlarının bağırsak magnezyum taşıyıcıları üzerine
  1. Tez No: 655103
  2. Yazar: SARDAR ISMAEL MAHMOOD ALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Vücutta birçok biyokimyasal fonksiyonda rol oynayan magnezyum (Mg), hücrenin ikinci en yaygın katyondur ve yaşamın her aşaması için gereklidir. Çinko (Zn), 300'den fazla enzimin ve hormonlar, sitokinler, peptitler ve biyomembranlar dahil olmak üzere diğer birçok biyolojik faktörün işlevi için gerekli olan temel bir eser elementtir. Öte yandan yüksek yağlı diyet alımı ve obezite gibi kronik hastalıklar bir elektrolit bozukluğu olan hipomagnezemiye yol açmaktadır. Bu çalışmada, yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlarda ZMS (Çinko-Magnezyum-Selenyum) kombinasyonu ve ZMA (Çinko-Magnezyum-Aspartat) kombinasyonunun bağırsak magnezyum taşıyıcıları üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. Bununla birlikte, yüksek yağlı diyet (YYD) ile beslenen sıçanlarda bu kombinasyonların bağırsak Mg taşıyıcıları (TRPM6, TRPM7) ve EGF, NF-kB, Nrf2 ve HO1 gibi transkripsiyonel faktörleri üzerindeki moleküler etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 28 erkek Sprague-Dawley (8 haftalık) sıçan dört gruba ayrıldı: 1) Kontrol; 2) YYD; 3) YYD + ZMS; 4) YYD + ZMA.
Özet (Çeviri)
Magnesium (Mg), which takes part in many biochemical body functions, is the second most common cation of the cell and is essential for every step of life. Zinc (Zn) is an essential trace element that is required for the function of more than 300 enzymes and many other biological factors, including hormones, cytokines, peptides, and biomembranes. On the other hand, chronic diseases such as obesity and high-fat diet intake lead to hypomagnesemia, an electrolyte disorder. In this study, the effects of ZMS (Zinc-Magnesium-Selenium) combination and ZMA (Zinc-Magnesium-Aspartate) combination on intestinal magnesium transporters were compared in rats fed a high-fat diet. However, the molecular effects of these combinations on intestinal Mg carriers (TRPM6, TRPM7) and transcriptional factors such as EGF, NF-kB, Nrf2 and HO1 have been investigated in high-fat diet (HFD) fed rats. For this purpose, 28 male Sprague-Dawley (8 weeks old) rats were allocated to four groups: 1) Control; 2) HFD; 3) HFD + ZMS; 4) HFD + ZMA.