Design of a fatigue machine
Yorulma makinası dizaynı
  1. Tez No: 65511
  2. Yazar: REŞAT AKÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Hareketli makina parçalarının yorulma hasarlarının incelenmesi günümüzde geçerliliğini koruyan araştırma konularından biridir. Bu çalışmada küçük boyutlu numunelerin çekme-basma deneyini yapabilecek bir yorulma makinası dizaynı ve imalatı yapılmış ve başarıyla çalıştırılmıştır. İmalat esnasında karşılaşılan zorluklar ve maliyetin yüksek olması nedeniyle hidrolik, mekanik veya manyetik bir sistem yerine pnömatik bir sistem seçilmiştir. İmal edilen bu yorulma makinası bir prototiptir. İşlerliğinin yanı sıra makina mühendisliği bölümündeki eğitime bu makina sayesinde demostrasyonlar ve testler yapılarak katkı sağlanmak istendiğinden dizaynına da ayrıca önem verilmiştir. Makinanın pnömatik olması nedeniyle buna uygun tipte numunelerin deneyleri yapılmalı ve makina, kullanma klavuzu okunmadan çalıştırlımamalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Examination of fatigue damage in moving machine elements is a research topic which finds wide interest. In this study the design and manufacture of a fatigue machine for the testing of small-scale specimens has been accomplished and it has been operated succesfully. Due to various difficulties faced during manufacturing and to high manufacturing costs a pneumatic system is selected instead of hydraulic, mechanical or magnetic systems. This fatigue testing machine is a prototype. Since it was desired to contribute to the education in demonstrations and in making tests at the mechanical engineering department, a special attention has been paid to its design along with its functioning. Since this is a pneumatic machine, specimens suitable for this type of machine should be tested and the machine should not be operated prior to reading the instructions of operation.