The relationship between high school students' cognitive style and spatial ability in Ankara Cankaya
Ankara'nın Çankaya ilçesindeki lise öğrencilerinin bilişsel stilleri ve uzamsal görselleme becerileri arasındaki ilişki
- Tez No: 655114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAT ÇATALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmanın amacı Ankara Çankaya bölgesinde bulunan lise öğrencilerinin bilişsel stilleri ve uzamsal görselleştirme becerileri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Cinsiyet, okullar ve yaş/sınıf çalışmadaki değişkenlerdir. Betimleyici araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, dört farklı Anadolu lisesi ve 393 lise öğrencisi örneklem olarak seçilmiştir. Öğrencilerin bilişsel stillerini saptamak amacı ile ''Group Embedded Figures Test'' ve öğrencilerin uzamsal görselleştirme becerilerini saptamak amacı ile 'Purdue Spatial Visualization Test'' in Sevimli (2009) tarafından uyarlanan Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Gömülü figür testi üç kısımdan oluşmaktadır. İkinci ve üçüncü kısım puanlamaya dahil olan dokuzar sorudan oluşur. Her iki bölüm için de süre beşer dakikadır. Uzamsal görsellem testi üç ayrı bölümden oluşur ve her bölüm için ayrı süre verilmez. Her bölümde 12 soru bulunmaktadır ve toplamda 36 soru vardır. Tek doğru cevaba sahip olan bu test çoktan seçmelidir. Öğrencilerin cinsiyet, yaş ve okul değişkenlerine göre bilişsel stilleri ve uzamsal görselleştirme becerisini belirlemek için betimleyici istatiksel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada cinsiyetin istatiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığını analiz etmek için bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Öğrencilerin bulunduğu okulun ve sınıf seviyelerinin istatiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığını analiz etmek için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Son olarak öğrencilerin bilişsel stilleri ve uzamsal görselleştirme becerileri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Analizlerin sonucunda cinsiyet, öğrencilerin bilişsel stilleri ve uzamsal görselleştirme becerileri üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmamaktadır. Öğrencilerin bilişsel stilleri ve uzamsal görselleştirme becerileri okul ve sınıf düzeyi/yaş değişkenine bağlıdır. Öğrencilerin bilişsel stilleri ve uzamsal görselleştirme becerileri arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the relation between students' cognitive style and spatial visualization ability was investigated in Ankara, Çankaya. Gender, schools and grade level/age were independent variables of descriptive study. Sample of this research were 393 anatolian high school students from four different schools. Group Embedded Figures Test (Witkin et al., 1971) and Turkish version of Purdue Spatial Visualization Test (Guay, 1976) were used to assess students' cognitive style and spatial ability. Sevimli (2009) adapted Purdue Spatial Visualization Test into Turkish. Group Embedded Figures Test' second and third part included in scoring and each part contains nine questions. Five minutes were given for students to answer questions in each part. Purdue Spatial Visualization Test contained three parts. Each parts contain 12 questions. Time were given for the whole test. Descriptive statistical analysis were conducted to investigate the students' cognitive style and spatial visualization ability with respect to independent variables. Independent samples t-test was conducted whether gender difference had statistically significant effect on cognitive style and spatial ability. One-way ANOVA test was used to determine whether the mean difference in school and grade level were statistically significant or not. Correlation coefficient between students' cognitive style and spatial ability was computed. According to results, students' cognitive style and spatial visualization ability were independent from students' gender. There were statistically significant difference in students' cognitive style and spatial visualization ability with respect to students' schools and grade level/age. There was a statistically significant and positive correlation between students' cognitive style and spatial visualization ability.