ST elevasyonlu miyokard infarktüsü hastalarında miyokard infarktüsünden bir ay sonra yapılan kardiyak rehabilitasyonun kalp hızı değişkenliği ve türbülansı üzerine etkisi
Effect of exercise based cardiac rehabilitation on heart rate variability and turbulance in patients with ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 823755
  2. Yazar: İSMET ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda ST Elevasyonlu Miyokard İnfarktüsü (STEMI) tanısı ile primer Perkütan Koroner Girişim (PKG) uygulanan hastalara yapılan kardiyak rehabilitasyonun (KR) Kalp Hızı Değişkenliği (KHD) ve Kalp Hızı Türbülansı (KHT) parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya kliniğimizde STEMI tanısı ile primer PKG uygulanan ardışık 101 hasta alındı. Bu hastalardan KR uygulanan 68'i 1. gruba ve rehabilitasyon uygulanmayan 33'ü ise 2. gruba alındı. 1. gruba primer PKG'den 1 ay sonra 8 hafta süreyle (toplam 30 seans) bisiklet ergometresi ile KR uygulandı. 2. grup ise kontrol grubu olarak alındı. Her iki gruba da STEMI'den 1 ay sonra 48 saat süre ile ritm Holter monitorizasyonu uygulandı ve sonrasında 1. grup hastalar KR'ye alındı. 1. gruba rehabilitasyon sonrası tekrar 48 saat süre ile ritm Holter monitorizasyonu uygulandı. Holter kayıtlarından KHD, zaman ve frekans bazlı analizler ile KHT ise Türbülans Başlangıcı (TB) ve Türbülans Eğimi (TE) parametreleri ile değerlendirildi. Bulgular: Rehabilitasyon ve kontrol grubunun başlangıç özellikleri benzer olarak bulundu. Başlangıç Holter kayıtlarından elde edilen KHD (zaman bazlı ve frekans bazlı) ve KHT (TB, TE) parametrelerinin her iki grupta da benzer olduğu görüldü. 1. grubun rehabilitasyon öncesi ve sonrası KHD ve KHT parametreleri karşılaştırıldığında anlamlı bir fark oluşmadığı saptandı. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF) %40'ın altında ve üzerinde olan hastalara yapılan alt grup analizinde ise düşük SVEF'li hastaların TB değerlerinde KR ile iyileşme olduğu görüldü. Tartışma: Primer PKG uygulanan STEMI hastalarında KR'nin KHD ve KHT parametrelerinde anlamlı bir değişikliğe yol açmadığı saptandı. Bunun nedenleri; hastaların değerlendirilmesinin MI'dan bir ay sonra yapılmış olması ve hastaların primer PKG ile etkili bir şekilde tedavi edilmiş olması ile açıklanabilir. Nitekim düşük SVEF'li hastaların analizinde KR'nin olumlu etkisinin saptanmış olması da bu açıklamayı destekler niteliktedir. Daha önce yapılan araştırmalarda da KR ile KHD parametrelerinde değişiklik olmaması çalışma sonuçlarımızı desteklemektedir. Ancak bu hasta grubunda KR'nin KHT üzerine olan etkileri ilk olarak bu çalışmada değerlendirilmiştir. Sonuç: ST elevasyonlu MI geçiren ve primer PKG ile tedavi edilen, SVEF hafif düzeyde etkilenmiş hastalarda (SVEF > % 40) KR'nin KHD ve KHT parametreleri üzerine anlamlı bir etki oluşturmadığı saptandı. Düşük SVEF'li hastalarda (SVEF < % 40) ise TB değerlerini olumlu yönde etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim:The purpose of this study to evaluate the effect of exercise based cardiac rehabilitation on Heart Rate Variability (HRV) and Turbulance (HRT) in patients with ST Elevation Myocardial Infarction (STEMI) treated by primary Percutaneous Coronary Intervention (PCI). Methods: Our study included 101 patients who had been undergone to primary PCI with STEMI. 68 of these patients were randomised to cardiac rehabilitation group (group 1) and 33 of them to control group (group 2). 1 mount after primary PCI cardiac rehabilitation was applied to group 1 with cycle ergometer for 8 weeks (30 seance). 1 month after STEMI, rhytm Holter monitorization was applied both of groups for 48 hours. Rhytm Holter monitorization for 48 hours was repeated to group 1 after cardiac rehabilitation. HRV was evaluated according to time and frequency domain, HRT was evaluated with TO (turbulance onset) and TS (turbulance slope) parametres from Holter records. Results:Baseline characteristics of group 1 and group 2 were similar. Baseline HRV and HRT parameters were similar in both groups. There were no statistically significant differences among any of the HRV and HRT parameters obtained before and after cardiac rehabilitation in group 1 . According to subgroup analyses (left ventricular ejection fraction lower or higher 40 %) we showed that TO parameter was improve with cardiac rehabilitation in lower ejection fraction group. Conclusions: Our results reveal that, exercise-based cardiac rehabilitation does not effect HRV and HRT parameters in patients whose left ventricular ejection fraction was mildly effected (> %40) after treated by primary PCI due to STEMI. However cardiac rehabilitation improves TO parameter in patients with low left ventricular ejection fraction.