PISA'da başarılı olan ülkeler ile Türkiye'nin ortaöğretime geçiş sürecinin karşılaştırılması ve ortaöğretime geçişte çözüm önerileri
Comparasion between the countries that were successful in the PISA and Turkey's transition period to secondary education and solution suggestions for transition to secondary education
  1. Tez No: 655173
  2. Yazar: GAMZE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR BERBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırmada PISA'da başarılı olan ülkelerden Almanya, Avusturya, Finlandiya, İsveç, Hong Kong, Japonya, Güney Kore ve Singapur ile Türkiye'nin ortaöğretime geçiş sürecinin karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Bu kapsamda Türkiye'de ortaöğretime geçişte çözüm önerilerine yer verilmiştir. Araştırma beş bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde araştırma konusunun problemi ele alınmıştır. Daha sonra araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları, ilgili araştırmalar ve araştırmanın kilit kavramlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın modeli, verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanması ele alınmıştır. Daha sonra Türk eğitim sisteminin tarihine ve örgün eğitim sisteminin tarihi gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ortaöğretime geçişte sınava ihtiyaç duyulmasının nedenleri ortaya konmuştur. Bu kapsamda ortaöğretimde okul türlerine ve Türkiye'de ortaöğretime geçişte uygulanan sınavların tarihçesine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Almanya, Avusturya, Finlandiya, İsveç, Hong Kong, Japonya, Güney Kore ve Singapur'un eğitim sistemlerinin yapısı ve ortaöğretime geçiş politikaları ele alınmıştır. Ayrıca bu ülkeler ile Türkiye'nin PISA başarısının değerlendirmelerine yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A comparative study was conducted between the countries such as Germany, Austria, Finland, Sweden, Hong Kong, Japan, South Korea and Singapore that were successful in the PISA and Turkey's transition period to secondary education. In this context, the solution suggestions for transition to secondary education in Turkey were addressed. The research consists of five chapters. In the first chapter, the problem of the research subject was discussed. Then, the aim, importance and limitations of the research, the related researches and the key concepts of the research were discussed. In the second chapter, the model of the research and the collection, analysis and interpretation of the data were mentioned about. Then, the history of the Turkısh education system and the historical development of the formal education system were adressed. In the third chapter, the reasons for the need for an exam in transition to secondary education were presented. In this concept, the school types in secondary education and the history of the examinations applied in transition to secondary education in Turkey were addressed. In the fourth chapter, the structure of the education system and the policies of the transition to secondary education in Germany, Austria, Finland, Sweden, Hong Kong, Japan, South Korea and Singapore were discussed. In addition, the assessment of the PISA success both in these countries and in Turkey was addressed. In the last chapter, results and suggestions were mensioned about.