İlkokul 4. sınıf sosyal bilgiler öğretim programında gazete kullanımı: Sabah Gazetesi internet haberlerinin incelenmesi
The use of newspaper in primary school 4. grade social information teaching program: Investigation of Morning Newspaper internet news
  1. Tez No: 655179
  2. Yazar: BEYZA DOĞAN YOLGÖSTEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İlkokul çağı, bireyin kendini fark ettiği, birey olma yolunda kullanacağı yaşam becerilerinin şekillendiği ve kullanıldığı, eğitim hayatının ilk basamağı ve en önemli adımıdır. Eğitim ve öğretim faaliyetleri de bu basamağın özerkliğine göre dizayn edilerek içerik oluşturmalıdır. Sunulan programlar, öğrenme alanları, kullanılan yöntem, teknik ya da kaynaklar hayatla iç içe şekilde planlanmalı ve kullanılmalıdır. Eğitimde önemli bir yere ve öneme sahip olan Sosyal Bilgiler dersi, öğrencilerin gündelik yaşamıyla örtüşen birçok kazanıma sahiptir. Sosyal Bilgiler öğretim programında belirtilen öğrenme alanlarının kazanımları, ders içeriklerine aktarılırken farklı öğrenme ve öğretme tekniklerini kullanmaya olanak sağlar. Bu olanaklar ile Sosyal Bilgiler ders içeriklerinde farklı eğitim öğretim materyalleri, araç gereçleri kullanılabilmektedir. Sosyal Bilgiler dersinin, toplumsal yaşamla ilişkili oluşu, güncel durumları topluma ve bireye ulaştıran gazeteleri de ders içeriğinde kullanma olanağı sunmaktadır. Bu çalışmada, ilkokul 4. Sınıf Sosyal Bilgiler öğretim programında yer alan öğrenme alanlarının kazanımları ile güncel gazete haberleri ilişkilendirilmiş ve ders sürecinde kullanılmak üzere etkinlik planları hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Primary school age is the first step and the most important step in education life, where the individual realizes himself and the life skills he will use to become an individual are shaped and used. Education and training activities should also be designed according to the autonomy of this step and create content. The programs, learning areas, methods, techniques or resources offered should be planned and used in a way that is intertwined with life. Social Studies, which has an important place and importance in education, has many achievements that overlap with the daily life of students. The acquisition of the learning areas specified in the Social Studies curriculum allows using different learning and teaching techniques while transferring to the course contents. With these opportunities, different educational materials and tools can be used in the content of Social Studies courses. The fact that the Social Studies course is related to social life provides the opportunity to use the newspapers that bring current situations to the society and the individual. In this study, the gains of the learning areas in the 4th grade Social Studies curriculum are associated with the current newspaper news and activity plans are prepared to be used in the course process.