Kadınlarda cinsel doyum üzerine, cinsel mitlerin ve ruminasyonun etkisi
Effect of sexual myths and rumination on sexual satisfaction in women
  1. Tez No: 655240
  2. Yazar: DENİZ ÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİHNİ SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadınlarda cinsel doyum üzerine, cinsel mitlerin ve ruminasyonun etkisinin araştırılması, değişkenlerin birbirlerini nasıl etkilediklerinin araştırılması ve bazı sosyo-demografik özelliklere göre farklılık olup, olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18-55 yaş aralığında, 386 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Bu araştırmada veriler,“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği-Kadın Formu”,“Cinsel Mitler Ölçeği”ve“Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmaya katılımcılar, internet üzerinden erişim sağlamışlardır. Araştırmada yapılan istatistik analizler sonucunda, kadınlarda cinsel doyum üzerine, cinsel mitlerin ve ruminasyonun kısmen etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of sexual myths and rumination on sexual satisfaction in women and to examine whether there are differences according to socio-demographic characteristics. The sample of the study consists of 386 women participants between the ages of 18-55. In this study, the data were obtained by socio-demographic information form, golombok-rust sexual satisfaction scale-woman form, sexual myths scale and ruminative thinking style scale. Participants in the research have accessed via the internet. As a result of the statistical analysis made in the study sexual myths and rumination have an partly effect on sexual satisfaction in women.