Çalışanların aşırı niteliklilik algılarının yenilikçi davranışları üzerindeki etkisinde algılanan lider desteğinin aracılık rolü
The mediating role of percevied leader support in the effect of overqualification perceptions of employees on their innovative behaviors
- Tez No: 704464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Örgütlerin en değerli kaynağı insandır ve bu değerli kaynağın örgütsel amaçlar doğrultsunda yenilikçi davranışlara yönlendirilmesi son derece önemlidir. Ancak insanlar farklı niteliklere sahip olduğundan bu kolay bir iş değildir. Kişi-iş uyumunun sağlanamadığı durumlarda çalışanlarda oluşan aşırı niteliklilik algısı olumsuz örgütsel davranışlara sebep olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin sahip oldukları özelliklerle yaptıkları işin gereklerinin birbiri ile uyumlu olması ve örgütün bu özeliklere sahip bireylere her konuda destek vermesi onların yenilikçi davranış sergilemelerinin önünü açacaktır. Bu araştırmanın temel amacı, çalışanların aşırı niteliklilik algılarının yenilikçi davranışları üzerindeki etkisinde algılanan lider desteğinin aracılık rolünün incelenmesidir. Bu amaç kapsamında araştırma verileri, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi işletmesinin Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan biriminde görev yapan 265 çalışandan anket tekniği ile toplanmıştır. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistiki analizler (frekans, ortalama, standart sapma, çarpıklık, basıklık), korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, algılanan aşırı niteliklilik ile yenilikçi davranış ve lider desteği arasında negatif, algılanan lider desteği ile yenilikçi davranış arasında ise pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın temel hipotezi olan algılanan aşırı nitelikliliğin yenilikçi davranış üzerindeki etkisinde algılanan lider desteğinin kısmi aracılık etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resource is the most valuable resource in an organization and it is very important to direct this valuable resource towards innovative behaviors in accordance with organizational purposes. However, this is not an easy task as people have different qualifications. In cases when person-work harmony cannot be achieved, the perception of over qualification in employees may cause negative organizational behaviors. In this context, compatibility of the qualification of people and the requirements of the work they do and the organization's support for these individuals with these characteristics in every respect will pave the way for their innovative behavior. Main purpose of this study was to investigate the mediating role of perceived leader support in the effect of overqualification perceptions of employees on their innovative behaviors. Within this scope, data of the research were collected by using questionnaire technique from 265 employees working at the unit of Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi located in Kastamonu Organized Industrial Zone. Daya of the research were tested with statistical analyses (frequency, mean, standard deviation, skewness, kurtosis), correlation analysis, linear regression analysis and hierarchical regression analysis. According to the findings of the research, a negative relationship was found between perceived overqualification and innovative behavior and leader support, and a positive relationship was detected between perceived leader support and innovative behavior. In addition, it was concluded that perceived leader support had a partial mediating effect in the effect of perceived overqualification on innovative behavior, which is the main hypothesis of the research.