Fibromiyalji hastalarında yaş kupa uygulamasının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of wet cupping therapy in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 838902
  2. Yazar: CANAN KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, fibromiyalji sendromu tanısı konulmuş hastalarda yaş kupa tedavisinin etkinliğini göstermek ve fibromiyalji tedavisinde kupa uygulamasının tamamlayıcı bir yöntem olarak kullanılmasının etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: 18-65 yaş arası, Fibromiyalji Sendromu tanısı almış; 60 gönüllü hasta ve kontrol grubu olarak 60 gönüllü sağlıklı bireyler olarak toplam 120 olgu iki gruba ayrılarak çalışmaya dahil edildi. Fibromiyalji Sendromu tanısı almış ve sağlıklı bireylerden oluşan gönüllü gruptaki her olguya tedavi sürecinde birer ay ara ile 3 seans yaş kupa tedavisi(hacamat) uygulandı. Her iki grupta hacamat öncesi ve sonrası Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), Ağrı Ölçeği (VAS) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (YKÖ) parametrelerine göre değerlendirmeler yapıldı. Elde edilen parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t test, normal dağılım göstermeyen parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test, Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki Kare testi ve Continuity (Yates) Düzeltmesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to demonstrate the effectiveness of wet cupping therapy in patients diagnosed with fibromyalgia syndrome and to examine the effects of wet cupping application(hacamat) as a complementary method in fibromyalgia treatment. Materials and Methods: A total of 120 participants, including 60 volunteer patients diagnosed with fibromyalgia syndrome and 60 healthy individuals as the control group, aged between 18-65 years, were divided into two groups and included in the study. Each participant in the voluntary group, consisting of fibromyalgia patients and healthy individuals, received 3 sessions of wet cupping therapy (hijama) with a one-month interval between each session. Evaluation was conducted in both groups based on the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ), Visual Analog Scale (VAS), and Quality of Life Scale (QoL) parameters before and after cupping therapy. The normal distribution of the obtained parameters was assessed using the Shapiro-Wilk test. For the comparison of quantitative variables showing a normal distribution between the two groups, Student's t-test was used, while the Mann-Whitney U test was employed for variables not showing a normal distribution. The Chi-square test and Continuity (Yates) Correction were used for the comparison of qualitative data.