Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda tedavi edilen periferik arter hastalarının kısa ve orta dönem sonuçları
Short and mid-term results of peripheral arterial patients treated in Adnan Menderes University Department of Cardiovascular Surgery
- Tez No: 655286
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ALİ ÖZKISACIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Periferik arter hastalığı, aterosklerozun neden olduğu ve yüksek morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilen alt ekstremite arteriyel yapılarının daralması veya tıkanması ile karakterize kronik bir hastalıktır.Tıbbi tedavi kardiyovasküler olay riskini azaltmayı amaçlarken, revaskülarizasyon teknikleri öncelikle semptomları hafifletmeye ve ekstremitenin canlılığını korumaya odaklanır. Bu çalışma, farklı periferik arteriyel revaskülarizasyon tekniklerinin kısa ve orta dönem sonuçlarının araştırılmasını amaçlamaktadır. YÖNTEM: Bu çalışmada Ocak 2015-Ağustos 2019 tarihleri arasında alt ekstremite arter hastalığı nedeniyle revaskülarizasyon yapılan 285 hasta (338 ekstremite) retrospektif olarak incelendi. Hastalar analiz için endovasküler, cerrahi veya hibrid tedavi gruplarından birine ayrıldı. Majör amputasyon, oklüzyon ve ölüm birincil sonlanım noktaları olarak belirlendi. Hastaların klinik takibinde Rutherford sınıflaması kullanıldı. Primer açıklık ve genel sağkalım oranları Kaplan-Meier analizleri kullanılarak tahmin edildi. BULGULAR: Birincil sonlanım noktalarının görülme oranı% 43,2 olarak bulunmuştur. Tedavi grupları arasında primer sonlanım noktalarının görülmesi açısından fark yoktu (p> 0.005). Olguların %57.1'inde revaskülarizasyon sonrası Rutherford kategorisinde düşüş gözlendi. Rutherford kategorisindeki değişim açısından gruplar arasında fark gözlenmedi (p>0.05). Ekstremiteyi tehdit eden kronik iskemi ile başvuran hastalarda ve kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda tahmini primer açık kalma oranları anlamlı olarak düşük bulundu (p 0.05).
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Peripheral artery disease is a chronic disease caused by atherosclerosis and characterized by narrowing or occlusion of the lower extremity arterial structures which can result in high morbidity and mortality. While medical therapy is aims reducing the risk of cardiovascular events, revascularization techniques primarily focuses on relieving symptoms and maintaining the viability of the extremity.This study is aimed at investigation of the shortand mid-term results of different peripheral arterial revascularization techniques. METHODS: In the current study, 285 patients (338 limbs) who underwent revascularization due to lower extremity arterial disease between January 2015 and August 2019 were retrospectively analyzed. The patients were divided to either of the endovascular, surgical or hybrid treatment groups for analysis. Major amputation, occlusion and death were determined as primary endpoints. Rutherford classification was used for clinical follow-up of the patients.The primary patency and overall survival rates were estimated by using KaplanMeier analyses. RESULTS: The occurance rate of primary end points was found to be 43.2%. There was no difference between the treatment groups in terms of occurence of primary end points (p> 0.005). In 57.1% of cases, a decrease in the Rutherford category was observed after revascularization. There was no difference between the groups in terms of changes in the Rutherford category (p> 0.05). Estimated primary patency rates were found to be significantly lower in patients presenting with chronic limb threatening ischemia and in patients with chronic renal failure (p 0.05).