İnfrainguinal by-pass cerrahisi uygulanan hastaların orta ve uzun dönem takip sonuçları
Mid and long term follow-up results of patients who had infrainguinal by-pass surgery
  1. Tez No: 847234
  2. Yazar: İSA BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜNAY KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Periferik arter hastalığı (PAH) ateroskleroza bağlı oluşan ve daha çok alt ekstremite arterlerini etkileyen kronik bir hastalıktır. PAH tedavisinde cerrahi yöntemler vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada infrainguinal baypas cerrahisinin orta ve uzun dönem sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Alt ekstremite PAH tanısıyla Ocak 2015 - Ocak 2022 tarihleri arasında izole infrainguinal baypas cerrahisi geçirmiş olan 77 hasta retrospektif olarak incelendi. Olgulara ait klinik özellikler ve demografik veriler, preoperatif ve postoperatif Rutherford kategorileri, amputasyon, sağkalım ve greft ile ilişkili komplikasyon (tromboz ve greft enfeksiyonu) oranları incelendi. Sağkalım analizleri için Kaplan-Meier analizi kullanıldı. BULGULAR: Takip sürecinde (ortalama yedi yıl) genel mortalite % 44,2 olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Peripheral artery disease (PAD) is a chronic disease caused by atherosclerosis and mostly affects the lower extremity arteries. Surgical methods play an essential role in the treatment of PAH. This study aimed to investigate the mid- and long- term results of infrainguinal bypass surgery. METHODS: Seventy-seven patients who underwent isolated infrainguinal bypass surgery between January 2015 and January 2022 with the diagnosis of lower extremity PAD were retrospectively examined. Clinical characteristics and demographic data of the cases, preoperative and postoperative Rutherford categories, amputation, survival and graft-related complication (thrombosis and infection) rates were examined. Kaplan-Meier analysis was used for survival analyses. RESULTS: During the follow-up period (average seven years), overall mortality was 44.2%.