Alt seviye torakal epidural uygulanacak hastalarda işlem öncesi ultrasonografi ile görüntüleme yönteminin başarıya etkisi
The effect of pre-operation ultrasonography imagingmethod on success in patients with lower level thoracalepidural procedure
  1. Tez No: 655291
  2. Yazar: SİMGE ALKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Adnan Menderes üniversitesi Uygulama ve Araştırma hastanesinde torakal ve ürolojik operasyonlara için alt torakal (T9-10,T10-11,T11-12) seviyede epidural anestezi uygulanacak hastalarda cilt-epidural mesafenin gerçek ölçümünü (işlem yapılan iğne boyu), girişim öncesi yapılan USG ve BT ile ölçülen derinlikler ile karşılaştırmak ve bu derinlik ölçümlerinin antropometrik değerler ile korelasyonunu incelemektir. Yöntem: Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde ürolojik ve torakal cerrahi girişim sebebiyle T9-10, T10-11, T11-12 aralıklarından epidural anestezi uygulanan olgularda gerçekleştirildi. Çalışmaya ASA sınıflamasına göre I-III grubundan, yaşları 18-80 arasında olan, epidural anestezi uygulanacak elektif cerrahi hastaları randomize şekilde çalışmaya alındı.Hastaların boyun ve bel çevresi ölçüldü, VKİ hesaplandı. İşlem yapılacak seviye anestezist tarafından belirlendi ve USG ile doğrulanarak işaretlendi.Aynı seviyeden USG ile cilt-spinöz çıkıntı ve cilt- ligamentum flavum derinliği ölçüldü.İşlem sonrası epidural iğne işaretlenerek değer kaydedildi. Aynı hastaya ait arşivimizde bulunan torakal BTdeki cilt-spinöz çıkıntı ve cilt-lig. flavum mesafeleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmaya 96 hasta alındı. USG cilt-lig.flavum ölçümü; her üç aralıkta, BT ile ölçülen cilt-lig.
Özet (Çeviri)
Objective: It is to compare the measurement of skin epidural distance (needle length) with the depths measured by preoperative ultrasonography and computed tomography in patients with epidural anesthesia at the lower thoracic levels for thoracic and urological operations at Adnan Menderes University Practice and Research Hospital. Also to examine the correlation of these depth measurements with anthropometric values. Materials and methods: It was performed in patients who underwent epidural anesthesia in T9-10, T10-11, T11-12 spaces due to urological and thoracic surgery at Adnan Menderes University Practice and Research Hospital. The study included randomized elective surgery patients whose ASA classification between I-III and aged 18-80 years, undergoing epidural anesthesia. The neck and waist circumference of the patients were measured, BMI was calculated. The level of epidural insertion point was determined by the anesthetist and validated with USG and marked.Skin-spinous process and skin-ligamentum flavum depth were measured with USG from the same level. After the procedure, the epidural needle was marked and the value was recorded. The skin-spinous process and skin-lig.flavum distances in thoracic CT in our archive of the same patient were measured. Results: 96 patients were included in the study.