Çelik kompozit döşemelerde çivi yoğunluğunun döşeme tıitreşimine etkisi
The stud density effect on the vibration of steel composite floors
- Tez No: 655306
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmada kompozit döşemelerde çivi yoğunluğunun titreşim ve eğilme davranışlarına etkisi deneysel olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çelik kompozit döşemelerde kullanılan çiviler yerine kullanılan cıvataların yoğunluğu, çelik lifli (0, 30, 60 kg/m3) beton ve hasır donate kullanılarak hazırlanan model elemanlarda eğilme ve doğal titreşim davranışı 600°C yüksek sıcaklık etkisi de dikkate alınarak deneysel bağlamda incelenmiştir. Bulgular: Çelik kompozit ve yüksek sıcaklığa maruz kalmış döşemelerin eğilme deneylerinden elde edilen deplasman, şekil değiştirme, maksimum yük kapasite ve enerji yutma kapasite, ayrıca bu döşemelerin titreşimlerinden elde edilen pik ivme değerleri de karşılaştırmıştır. Sonuç: Eğilme deneyinden elde edilen sonuçları, cıvata aralıkların azaltılması, hasır donatı kullanılması ve çelik lif eklenmesi kompozit döşemelerin enerji yutma kapasitesini ve maksimum yük kapasitesini arttırdığı sonucuna varılmıştır. Diğer yandan cıvata aralığının azaltılması, titreşimine azaltıcı etkinliği sahip olmuştur. Ayrıca, hasır donatı kullanılması lifin titreşim üzerindeki ekinliğini azaltmıştır. Diğer yandan hasır donatı varlığı çelik lif oranı artıkça yüksek sıcaklığa maruz kaldıktan sonra döşemelerin titreşimine azaltıcı etki yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to experimentally investigate the effect of stud density on the vibration and bending behavior of steel composite floors. Method: An experimental investigation has been done to determine the bending and natural vibration behavior of steel composite floors, considering the effect of the 600 ° C high value temperature. Bolts were used instead of studs along with steel fiber (0, 30, 60 kg/m3) concrete and mesh reinforcement to produce the specimen models. Findings: The maximum displacement, maximum load capacity, energy absorption capacity, and strain values obtained from bending tests and the peak acceleration values obtained from vibration tests of pre and post-fire steel composite floor of different specimens were analyzed and compared. Results: The results of the bending tests show that the reduction of bolt stud spacing, the use of mesh reinforcement, and the addition of steel fiber increase the energy absorption capacity and maximum load capacity of the steel composite slabs. At the same time, the reduction of the bolts spacing causes vibration reduction. However, the usage of the mesh reinforcement eliminates the efficiency of fiber steel on the vibration behavior of steel composite floors. Meanwhile, it has been determined that with the increase of steel fiber ratio the vibration of the slabs that are exposed to the high temperatures will decrease.