Bazı sirke çeşitlerinin diyabet üzerine etkisi, antioksidan kapasitesi ve fenolik içeriği üzerine ın vıtro biyoyararlanım çalışmaları
In vitro bioavailability studies on the phenolic contents, antioxidant capacities and effects on diabetes-related enzymes of some vinegar samples
  1. Tez No: 655448
  2. Yazar: ELİF KELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar dayandığı tahmin edilmekte olan sirkenin yapılan biyoaktivite çalışmaları sonucunda sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisinin olduğu araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Sirkelerde bulunan antioksidanların da sağlığa olumlu etki gösterdiği düşünülmektedir. Ayrıca araştırmacılar sirkenin, yüksek kan glukozunu düzenlediğini öne sürmektedir. In vitro deneyler sirkenin vücuda olan gerçek etkisini gösterememektedir. Daha doğru sonuçlar elde edebilmek için sirkenin sindirim sistemi simülasyonundaki biyoyayarlanımını incelemek gerekmektedir. Bununla birlikte literatürde elma ve üzüm sirkelerinin α-amilaz ve α-glukozidaz enzimlerini inhibe etme kapasitesini sindirim sistemi simülasyonunda inceleyen çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada elma sirkesi, üzüm sirkesi ve bu sirkelerin gastrointestinal sindirim ürünlerinin toplam fenolik ve flavonoit içeriği, antioksidan aktivitesi ile α-amilaz ve α-glukozidaz enzimlerinin inhibisyonu insan sindirim sisteminin in vitro simülasyon modeline tabi tutularak değerlendirilmiştir. Sirkelerin fenolik ve flavonoit içeriğinin, antioksidan aktivitelerinin, α-amilaz ve α-glukozidaz enzimlerini inhibe etme kapasitesinin in vitro sindirim simülasyonu modelinde mide ve ince bağırsak sindiriminden sonra azaldığı gözlenmiştir. Sirkenin kuvvetli enzim inhibisyonu sağlamadığı ama içerdiği antioksidan aktivitenin bu etkiye katkıda bulunabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
As a result of the conducted bioactivity studies, it is stated by researchers that vinegar, whose history is estimated to date back to 5000 BC, has many positive effects on health. It is also considered that the antioxidants contained in kinds of vinegar also affect health positively. It has also been claimed that vinegar may regulate the high blood glucose. However, in vitro experiments failed to demonstrate the true effects of vinegar on the human body. Therefore, in order to obtain more accurate results, it is necessary to study the bioavailability of vinegar in the digestive system simulation. However, no studies have been found in the scientif literature examining the capacity of apple cider and grape vinegar to inhibit α-amylase and α-glucosidase enzymes in a model based on digestive system simulation. In this study, apple cider vinegar, grape vinegar, and the total phenolic and flavonoid contents of gastrointestinal digestive products of these two kinds of vinegars, antioxidant activity and inhibition of α-amylase and α-glucosidase enzymes were evaluated by subjecting them to an in vitro simulation model of the human digestive system. It was observed that the phenolic and flavonoid content of the vinegars, their antioxidant activity, their ability to inhibit α-amylase and α-glucosidase enzymes decreased after gastric and small intestinal digestion in the in vitro digestion simulation model. It can be said that vinegar does not provide strong enzyme inhibition, but the antioxidant activity it contains can contribute to this effect.