Lokal skalp fleplerinde galea koruyucu teknik ile donör saha morbiditesinin azaltılması
- Tez No: 655453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN AKŞAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Skalp yapısı gereği esnemeye müsait olmayan bir dokudur. Vücudun diğer bölgelerinden daha izole bulunması ve kemik üzerindeki yapıların inceliği nedeniyle kemik ekspozisyonu ve flep ile onarıma sık ihtiyaç duyan bir sahadır. Skalpte 3-6 cm'ye kadar olan defektler lokal flepler ile kapatılabilmektedir. Fakat esneme payının azlığı nedeniyle büyük defektlerde flep donör sahası primer kapanamamakta ve donör sahanın greft ile onarımı sıklıkla gerekmektedir. Skalpin kanlanması supragaleal plandan olmaktadır. Skalpte kaldırılan flepler hem disseksiyonun kolay olması için hem de flep dolaşımını riske atmamak adına subgaleal gevşek plandan yapılmaktadır. Fakat bu fleplerin oluşan donör saha defektlerinde tabanda sadece periost bulunup periost üzerine cilt grefti ile yapılan onarımlarda donör saha görüntüsü yamalı ve çukur bir görüntü oluşturmakta ve travma, sürtünme kuvveti ile hasarlanma ihtimali yüksek olan ince-narin bir cilt sahası oluşturmaktadır. Sadece supragaleal kaldırılan bir flepte ise disseksiyon künt yapılamaz, keskin yapılması gerekmekte olup kanlı bir sahada çalışmak gerekir ve hem flep dolaşımı riske girer hem de kıl foliküllerinin etkilenip saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir. Amaç: Hipotezimiz, parsiyel supragaleal kaldırılan (galea koruyucu) bir flepte supra/subgaleal fleplerin avantajlarını da içerip dez avantajlarını içermediğini göstermektir. Planlanan flebin sadece oluşturacağı donör saha defekti kadarki kısmını supragaleal (galea koruyucu) olarak, kalan kısmı flep kanlanmasını riske atmamak için subgaleal planda kaldırarak flep dolaşımını riske atmayıp flep donör sahasında daha kalın bir doku ile iyileşme olacağını göstermektir. Materyal – metot: 12 hastada tümör, travma ve benzer nedenlerle oluşan skalp defektlerinin tasarlanan teknik ile onarılması planlandı. Retrospektif olarak kontrol grubu şeklinde çalışmaya dahil edilen konvansiyonel skalp flepleri ile onarımı yapılmış 12 hasta incelendi. Hastalar postoperatif olarak 1, 3. ve 6. aylarda değerlendirildi. Hem flep dokusu hem de flep donör sahasındaki komplikasyonlar kaydedildi. Nicel olarak değerlendirebilmek için flep donör sahalarının normal skalp derisine göre kalınlık farkları kaydedilip bu ölçümler SPSS programı ile istatistiksel anlamlılık açısından değerlendirildi. Bulgular: Vaka grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında komplikasyon oranları benzerdir fakat kontrol grubunda tekrar operasyon ihtiyacı duyulan kemik ekspoze defektler oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Scalp is not suitable for stretching due to its structure. Because it is more isolated than other parts of the body and because of the thinness of the structures over the bone, it is an area that needs repair with a flap tissue after the exposure of bone. Defects up to 3-6 cm can be reconstructed with local flaps. But it cannot be directly closed and repaired without a graft. A graft is often required. Scalp blood supply is from the supragaleal plane. The scalp flaps elevated on the subgaleal loose plan for both ease of dissection and to increase flap circulation. However, there is only the periosteum at the base in the flaps donor field defect of these flaps. In repairs made with skin grafts on the periosteum, the donor area creates a patchy and hollow appearance and creates a vulnerable area that is likely to be damaged by trauma and friction. In a flap that is removed only supragaleal, the dissection cannot be done bluntly, it must be done sharply, it is necessary to work in a bloody area, and both flap circulation is at risk and hair follicles may be affected and hair loss may result. Objective: A flap that is partially harvested from supragaleal plane (galea protective) includes the advantages of these two flaps. But it does not contain disadvantages. Only the part of the planned flap as much as the donor field defect to be created will be harvested from supragaleal plane. The remaining part will be harvested the subgaleal plane in order not to risk the flap blood supply. In this way, the flap circulation is preserved and achieve a stronger reconstruction in the flap donor area. Material - method: In 12 patients, it was planned to repair scalp defects caused by tumours, trauma and similar reasons with planned surgical technique. Twelve patients who were repaired with conventional scalp flaps, were included in the study retrospectively as a control group, and analysed. It was evaluated postoperatively at 1., 3. and 6. months. Complications in both flap tissue and flap donor area were recorded. In order to evaluate it quantitatively, the thickness differences of the flap donor areas compared to the normal scalp and these measurements will be evaluated in terms of statistical significance with the SPSS program. Results: When the case group and the control group were compared, the complication rates were similar, but in the control group, bone exposed defects that needed reoperation occurred. When the thickness differences of the flap donor areas repaired with the graft were compared with the normal scalp, a statistically significant difference was found. Conclusion: It was concluded that a thicker, stronger and aesthetically better repair line was created in patients using the technique, and the comorbidities of the patients could be reduced compared to conventional flaps.