Tavşanlarda epidural katater yolu ile verilen MgSO4'ın motor ve duyu blok yapıcı etkisi var mıdır?
Does MgSO4 effect which is administered via an epidural catheter on motor and sensory nerve blockage in rabbits?
  1. Tez No: 115760
  2. Yazar: SELMAN KONAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÖKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, tavşanlarda epidural kateter yolu ile verilen MgSCVın motor ve duyu blok etkisi, klinik yöntemler ve SUP ile araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya 18 adet tavşan alındı. Deneklere SUP kayıtlarının alınabilmesi için skalp kemik korteksinde vida elektrodlar takıldı. Bu işlemden 5 gün sonra deneklere cerrahi olarak hiatus sakralisden epidural kateter takılıp, cilt altı tünel ile sırttan çıkarılıp tespittendi. Bu işlemden 24 saat sonra deneklere arter ve ven kanülasyonu ile monitörizasyonu yapıldıktan sonra sedasyon amaçlı 0.2 mg/kg midazolam verildi Denekler randomize olarak 6'şarlı 3 gruba ayrıldı. GRUPL: Bu gruptaki deneklere epidural kateterden 1 mL %1 lidokain verildi. GRUP M: Bu gruptaki deneklere epidural kateterden 1 mL % 15 MgS04 verildi GRUP S: Bu gruptaki deneklere epidural kateterden herhangi bir ilaç verilmedi Deneklerin kalp atım hızları, OAB, kan gazı analizleri, serum magnezyum değerleri bazal ve 1 saat boyunca not edildi Motor ve duyu bloğu, klinik yöntem ve SUP ile araştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında hemodinamik olarak Grup L'de Grup S'den OAB açısından 3., 4., 5. ve 15. dk için anlamlı bulundu. Kan gazı analizleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Serum magnezyum bazal ve 1. saat değerlendirilmesinde ise anlamlı fark saptanmadı. Klinik olarak değerlendirilen motor ve duyu bloğu, Grup L de diğer gruplara göre anlamlı bulundu. SUP kayıtlarının değerlendirilmesinde ise gruplar arasında anlamlı fark görülemedi, fakat grup içindeki karşılaştırılmalarında Grup M de Nl latency zamanlarında uzama, Grup L de ise NO, Pl ve Nl latency zamanlarında uzama bulunmuştur. Grup S de ise PI latency zamanında uzama tespit edilmiştir. Tartışma ve sonuç: Tavşanlarda epidural yol ile uyguladığımız %15'lik magnezyum sülfat ile motor ve duyu blok oluşmadığı saptandı. SUP kayıtlan ile değerlendirmede magnezyum sülfata bağlı Nl latency zamanında uzama bulunması magnezyumun lokal anestezikler gibi sinaptik membranlarda blokaj yapmadığım, daha çok NMDA reseptör antagonist etki ile primer korteksde etkili olabileceği sonucuna varıldı. Epidural yol ile verdiğimiz %1'lik lidokain ile ise kısa süreli motor ve duyu bloğu yaptığı klinik ve SUP değerlendirmeleri ile görülmüştür. Lidokainin NO, Pl ve Nl latency zamanlarında uzama yapması nedeniyle motor ve duyu bloğu periferik sinaptik bölgelerde ve santral merkezlerde etkili olabileceği sonucuna varılmıştır. Magnezyumun kullandığımız bu dozunda motor ve duyu blok olmaması nedeniyle dural difüzyonunun araştırılması ve yan etki yaratmayacak yem dozların bulunması için ileri çalışmalara gerek vardır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Purpose: Hie purpose of this study is to assess the effects of MgS04 which is administered via an epidural catheter on motor and sensory nerve blockage by means of clinic evaluation and evoke potential monitoring in rabbits. Method: 1 8 rabbits were used in this study. In order to record the sensory evoke potentials, screw electrodes were placed on the skull. 5 days after this procedure, an epidural catheter was inserted through hiatus sacralis, tunnelized under the skin and fixed. 24 hours later, arterial and venous lines were introduced for monitoring and 0.2 mg/kg midazolam was given for sedation. Then the animals were randomized to three groups each consisting of six. Group L: 1ml of 1% Lidocaine was given via epidural route in this group. Group M: 1ml of 15% MgS04 was given via epidural route in this group. Group S: No medication was given via epidural route in this group. The pulse rate, mean arterial blood pressure, blood gas analysis and serum magnesium levels were recorded at the beginning and 1 hour after administration. The motor and sensory conduction block was assessed by clinical evaluation and sensory evoke potentials. Results: The mean arterial blood pressure at 3rf, 41h,5th and 15* minute measurements were significantly different between Group L and Group S. There was no significant difference in terms of blood gas analysis between all groups. The initial and 1 hour levels of magnesium were not significantly different as well. The clinical assessment of motor and sensory functions were significantly different in Group L. Although Nl latency in Group M and NO, Nl and PI latency in Group L were to be found prolonged, no difference was observed in sensory evoke potential recordings among all groups. The PI latency was also prolonged in Groups. Discussion and Conclusion: We found neither sensory nor motor nerve blockage by administration of 1 5% Magnesium sulphate via epidural route in rabbits. The data about the Nl latency prolongation due to MgS04 suggested that MgS04 can act as anNMDA receptor antagonist at the primary cortex rather than causing a synaptic blockage as the local anesthetic agents do. It was also observed by clinical evaluation and sensory evoke potentials that the administration of 1% Lidocaine via epidural route caused motor and sensory blockage. The prolongation of NO, PI and Nl latencies after lidocaine administration suggested that the motor and sensory blockage may be either at the peripheric synaptic level or more central. As there was no motor and sensory blockage effect of MgS04 in the dose that we used in this study, further studies about dural diffusion properties of MgS04 and new dose adjustments are required. 42