Toplumsal cinsiyet rolleri ile cinsel doyum ve cinsel özgüven arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between gender roles and sexual satisfaction and sexual confidence
- Tez No: 655485
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİHNİ SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Toplumsal cinsiyet kadınlara ve erkeklere toplum tarafından yüklenen sorumluluklar ve rollerdir. Bireylerin cinsel aktivitelerinden duyduğu zevki öznel olarak değerlendirmesi cinsel doyum olarak açıklanmaktadır. Cinsel özgüven ise bireylerin cinsel istek ve duygularını kendi istedikleri gibi yaşayıp paylaşabilmeleri ve kendilerini cinsel anlamda rahatça ifade edebilmeleridir. Bu araştırmanın amacı, toplumsal cinsiyet rolleri ile; cinsel doyum ve cinsel özgüven arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya toplamda rastgele seçilen 18-55 yaşları arasında 230 kadın, 183 erkek olmak üzere toplamda 413 yetişkin birey katılmıştır. Katılımcılara çevrim içi ortamda, sosyodemografik bilgi formu, Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ), Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ), Cinsel Özgüven Ölçeği (CÖÖ) araştırmacı tarafından verilmiştir. Katılımcılara uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Sosyodemografik olarak bazı anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. TCRTÖ ile cinsiyet ve medeni durum arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. GRCDÖ toplam puanı ve bazı alt ölçekleri ile cinsiyet ve medeni durum arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. CÖÖ cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermezken, cinsel farkındalık dışındaki alt ölçekler ile medeni durum arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Araştırmada toplumsal cinsiyet rolleri ile cinsel doyum ve cinsel özgüven arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Anlamlı ilişki bulunan değişkenler arasında yapılan regresyon analizi sonucunda, toplumsal cinsiyet rolleri cinsel doyumdaki değişimin %4'ünü açıklamaktadır. TCRTÖ alt boyutu olan geleneksel cinsiyet rolü ile ilgili olumlu bakış açısı cinsel doyum üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahiptir. Toplumsal cinsiyet rolleri cinsel özgüvendeki değişimin ise %12'sini açıklamaktadır. TCRTÖ alt boyutu olan kadın cinsiyet rolü ile ilgili olumlu bakış açısı cinsel özgüven üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahiptir. Araştırmanın bulgularına bakıldığında bireyler daha eşitlikçi tutuma sahip olduklarında cinsel doyumlarının ve cinsel özgüvenlerinin daha yüksek olduğu gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender is the responsibilities and roles assigned to women and men by society. Subjectively evaluating the pleasure of individuals from their sexual activities is explained as sexual satisfaction. Sexual self confidence is that individuals can experience and share their sexual desires and feelings freely and expressing easily themselves sexually. The aim of this study is to examine the effect of gender roles on sexual satisfaction and sexual self-confidence. A total of 413 people participated in this study. 230 of the participants are women and 183 of the participants are men. The participants are between the ages of 18-55 and they were selected randomly. Sociodemographic information form, Gender Roles Attitude Scale (GRAS), Golombok-Rust Sexual Satisfaction Inventory (GRISS) and Sexual Self-Confidence Scale (SSCS) were given to the participants online by the researcher. The data obtained from the scales applied to the participants were analyzed using the SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 25.0 statistical package program. There are some significant sociodemographic differences. Significant relationships were found between GRAS and gender and marital status. Significant relationships were found between the GRISS total score and some of its subscales, gender and marital status. While the sexual self-confidence scale does not show a significant difference according to gender, there is a significant difference between marital status and subscales except sexual awareness. In the study, there are statistically significant relationships between gender roles and sexual satisfaction and sexual self-confidence. As a result of the regression analysis made between variables with significant relationships, gender roles explain 4% of the change in sexual satisfaction. The positive perspective about the traditional gender role, which is the sub-dimension of GRAS, has a positive effect on sexual satisfaction. Gender roles explain 12% of the change in sexual self-confidence. The positive perspective about the female gender role, which is the sub-dimension of GRAS, has a positive effect on sexual self-confidence. Considering the findings of the study, it is observed that when individuals have a more egalitarian attitude, their sexual satisfaction and sexual self-confidence are higher.