The association between mediterranean diet and emotional status among university students
Üniversite öğrencilerinde Akdeniz diyeti ile duygu durum ilişkisi
  1. Tez No: 655505
  2. Yazar: DUYGU METİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinde Akdeniz diyetine uyum ile duygu durum ilişkisini değerlendirmek amacıyla Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan 277 öğrenci ile yapılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, gelir düzeyi, okul başarısı, sosyal faaliyetlere katılım ve bölümü isteyerek seçme durumu ve aynı zamanda antropometrik ölçümleri kaydedilmiştir. Çalışmamızda Akdeniz diyeti uyum skorlarını belirlemek amacıyla Akdeniz diyeti uyum ölçeği kullanılmıştır. Bireylerin duygu durumlarını saptamak amacıyla Beck depresyon ölçeği ve Duygu durum profili ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızın sonucunda katılımcıların çoğunluğunun Akdeniz diyetine uyumlu (%75.8) ve depresyon durumunun normal (%59.6) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study carried among university students in order to assess compliance with the Mediterranean diet and it is relationship between mood included 277 students from Yeditepe University, Faculty of Health Sciences. Participants' sociodemographic characteristics; income level; school performance; participation in social activities; willingly choosing the registered department were also asked as well as their anthropometric measurements. Mediterranean diet adaptation scale was used to determine Mediterranean diet adherence scores. Beck Depression Scale and Profile of Mood States were used to determine the mood states of individuals. As a result of our study, the majority of participants were found to be compatible with the Mediterranean diet (75.8%) and normal depression status (59.6%).