Türk modernleşmesinde köy enstitüleri ve köy enstitüleri üzerine yapılan tartışmalar
Village institutes in Turkish modernization and discussions on village institutes
  1. Tez No: 655671
  2. Yazar: MUHAMMED ÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Education and Training, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir toplumun; kalkınması, değişimlere adaptasyonu ve her türlü gelişimi hiç şüphesiz ki eğitim meselesi ile doğrudan alakalıdır. Bu mesele üzere düşünülüp belli adımlar atılmadıkça, yukarıda ki değişim ve gelişim faktörleri ne yazık ki bir bütün olarak pozitif bir ivme kazanamayacaklardır. Kendi içinde bir toplum düzeni kurmaya çalışan, genç Türkiye Cumhuriyeti de bu doğrultuda birtakım adımlar atmış ve bu mesele üzerine oldukça yoğunlaşmıştır. Modernleşme çabası içinde, bu yeni rejimi birçok devrimle destekleyen Cumhuriyet yönetimi; eğitim meselesini de birçok devrimle desteklemiş ve toplumun her türlü gelişiminin bu mesele üzerine eğilmekten geçtiğini benimsemiştir. Bu gerçeği görmezden gelmek mümkün değildir aslında. Çünkü bu dönemde; nüfusun % 75 gibi büyük bir oranı köylerde yaşamaktadır ve köylerde yaşayan bu nüfusun % 94 gibi büyük bir kısmı da okuma yazma bilmemektedir. Bu dönemde, böyle bir tabloyu düzeltmek için birçok girişimde bulunulmuştur. Bu girişimlerden birisi de, Köy Enstitüleridir. Köy Enstitüleri, Türkiye'nin kırsal nüfus yoğunluğu ve bu nüfus yoğunluğunun en büyük problemi olan eğitim sorunu adına düşünülmüş çok kullanışlı bir sistemdir. Bu sistem, iş içinde eğitim ve toplum kalkınmasını hedef alarak; köyden başlayan bir uyanışa önayak olmaktadır. Sisteminin odağına köyün yerleştirildiği oluşum; köyden başlayıp tüm ülkeyi kalkındırmayı planlayan, aydın bir zümre oluşturmayı hedefleyen çok yönlü bir eğitim programıdır. ANAHTAR KELİMELER: Köy Enstitüleri, Eğitim, Modernleşme, Kalkınma, Köy
Özet (Çeviri)
A society's development, adaptation to changes and any development are directly related to the issue of education. If this issue is considered and certain steps are not taken, the above factors of change and development as a whole will not be able to gain positive momentum. Republic of Turkey, which is trying to establish a social order within itself, has taken a number of steps and is very focused on this issue. In an effort to modernize, Republican administration, which supported this new regime with many revolutions, also supported the issue of education with many revolutions and adopted that all kinds of development of society passes through leaning on this issue. In fact, it is impossible to ignore this fact. Because during this period, a large proportion of the population, such as 75%, live in villages, and a large part of this population, such as 94%, living in villages, is illiterate. Again during this period, many attempts were made to correct such a situation. One of these initiatives is Village Institutes. Village institutes are a very useful system for the education problem, which is the biggest problem of Turkey's rural population. This system aimed at education and community development, leading to an awakening starting from the village. The formation in which the village is placed in the focus of its system is a multifaceted educational program that aims to create an enlightened group, starting from the village and planning to develop the entire country. KEY WORDS: Village Institutes, Education, Modernization, Development, Village