Caz kompozisyonu ve doğaçlamasına matematiksel bir yaklaşım: Müzikal materyal üretme stratejisi olarak ezgisel ve ritmik öğelerin formülize edilmesi
A mathematical approach to jazz composition and improvisation: Formalization of melodic and rhythmic elements as a strategy for generating musical materials
- Tez No: 655717
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada caz kompozisyonu ve farklı doğaçlama tekniklerinde matematiksel sayı ve sayı dizilerinin kullanımı irdelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, müzik ile matematik arasındaki ilişki vurgulanmış ve bu çalışmanın yapılmasının amacı belirtilmiştir. Dördüncü bölümde caz kompozisyonu ve doğaçlamada çeşitli yaklaşımlar incelenmiş ve bu yöntemler sayısal ve algoritmik ifadelerle betimlenmiştir. Bu bağlamda akor sesleri ve bu akor seslerini değerlendiren/hedefleyen farklı doğaçlama yaklaşımları; Akor Çiftleri yaklaşımı; Beş Sesli Diziler; akorun triad formunu merkeze alan Hücresel Doğaçlama yaklaşımı; sayılardan esinlenen, küçük sayısal algoritmalarla ezgi üretmede simetrik-algoritmik hareketler; dörtlüler çemberinden esinlenen 4'lülerle doğaçlama yaklaşımı; Interpolation ve Superimposition gibi farklı simetrik veya asimetrik yaklaşımlar ele alınmış ve sayısal ilişkilerle ifade edilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde caz müziğinin karakteristik özelliğini yansıtan temel ritmik yapılar ve bu yapılardan yola çıkarak ritmik kalıp oluşturma yöntemi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of mathematical numbers and number series in jazz composition and different improvisation techniques has been studied. In the first chapter, the relationship between music and mathematics is emphasized and the purpose of this study is stated. In the fourth chapter, different approaches in jazz composition and improvisation are examined and these methods are described with numerical and algorithmic expressions. In this context, chord voices and different improvisation approaches that using / targets these chord voices; Chord Pairs approach; Five Voices Series; Cell Improvisation approach centering the triad form of the chord; symmetric-algoritmic movements in producing melodies with small numerical algorithms inspired by numbers; improvisation approach with 4'ths inspired by the circle of fourths; different symmetrical or asymmetrical approaches such as Interpolation and Superimposition are discussed and attempted to be expressed by numerical relations. In the fifth chapter, basic rhythmic structures reflecting the characteristics of jazz music and rhythmic pattern forming method based on these structures are studied.