Türkiye'de bağımsız denetim mevzuatı ve uygulama süreci
The independent audit legislation in Turkey and its process of implementation
- Tez No: 655716
- Danışmanlar: DR. ABDÜLKADİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bağımsız denetim Türkiye'de ve dünyada ekonomi içerisinde kendine çok önemli bir yer edinmiştir. Ekonomik hayat içinde doğru bilgiye ulaşmada bağımsız denetim olmazsa olmaz konumdadır. Bağımsız denetim ise finansal tabloların ve önceden belirlenmiş muhasebe ilkelerinin doğruluğunun tespitini ve raporlanmasını kapsayan bir süreci oluşturmaktadır. Türkiye'de Yeni TTK , SPK, BDDK gibi mevzuat uygulamaları bağımsız denetimin kapsamı alanına giren uygulamalardır. Bu çalışmada bağımsız denetim detaylı olarak incelenmiş ulusal ve Uluslararası bağımsız denetim standartlarına yer verilmiştir. Anket yöntemi uygulanarak bağımsız denetçilerin mevzuat ve uygulama ile ilgili beklentileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada SPSS ile Anova analizi uygulanarak bağımsız denetçilerin tecrübelerine dayanarak mevzuat ve uygulamalara bakış açıları analiz edilmiştir. Anket uygulanırken bağımsız denetim firmalarında çalışan bağımsız denetçiler hedef kitlemizi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Independent auditing has secured itself an important place within the economy in the world, and Turkey. Independent auditing is indispensable when it comes to reaching the correct information in economic life. Independent auditing constitutes a process that covers the determination and reporting of the accuracy of financial statements and predetermined accounting principles. In Turkey, the legislatorial practices such as the New TTK, SPPK and BDDK fall under the category of independent auditing. In this study, the concept of independent auditing has been examined in detail and, national and international independent audit standards have been included. Through the use of the survey method, this paper tries to determine the expectations of independent auditors regarding legislation and implementation. This study also analyses the perspectives of independent auditors on legislation and practices based on their experiences, using SPSS and Anova Analysis. Independent auditors working in independent audit firms formed our target audience in our survey.