Sosyal medya kullanımının insan kaynakları fonksiyonlarına etkisinin araştırılması
A research of the effect of using social media on human resources functions
  1. Tez No: 655724
  2. Yazar: İLKE ENGİN BAYKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda, sosyal medyanın hızlı evrimi, insan kaynakları fonksiyonlarını çeşitli şekillerde etkilemiştir. Bu çalışma, sosyal medya kullanımının insan kaynakları fonksiyonlarına etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda insan kaynakları yönetimi ve sosyal medya çalışmaları hakkındaki güncel literatürler incelenmiştir. Bugün sosyal medyanın işletmelere olan etkilerini ölçmek giderek daha önemli hale gelmiştir. İşletmenin hedef kitlesi nezdinde nasıl algılandığını öğrenme ve ölçme çabaları, özellikle kuruma olumlu bir imaj vermeye çalışan halkla ilişkiler profesyonelleri için yararlı bir adım olarak değerlendirilmektedir. Araştırma enerji, havacılık, danışmanlık, lojistik, gıda, inşaat, iş makineleri, savunma sanayi, sigorta, hızlı tüketim sektörlerinde çalışan, insan kaynakları yöneticilerine iletilen 20 açık uçlu sorudan oluşan nitel bir araştırma olarak kurgulanmıştır. Katılımcılara yöneltilen mülakat sorularından elde edilen bilgilere göre; sosyal medyanın, incelenen insan kaynakları fonksiyonlarına çeşitli etkileri olduğu tespit edilmiştir. İnsan kaynaklarında sosyal medya kullanımının insan kaynakları fonksiyonlarından en çok işveren markası oluşturma, seçme ve yerleştirme fonksiyonlarına olumlu yönde etki ettiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda insan kaynakları fonksiyonlarında sosyal medya kullanımı işletmeler için rekabet avantajı yaratmada kritik rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid evolution of social media has affected human resources functions in various ways. This study aims to research the effect of social media on human resources functions. Accordingly, current literatures about human resources management and social media studies are examined. Today, it has become increasingly important to measure the effects of social media on businesses. Efforts to learn and measure how the business is perceived in front of its target audience are considered as a useful step especially for public relations professionals trying to give the institution a positive way. The research was designed as a qualitative research consisting of 20 open-ended questions that are submitted to human resources managers working in the energy, aviation, consulting, logistics, food, construction, construction machinery, defense industry, insurance, fast moving consumer sectors. According to the information obtained from the interview questions directed to the participants; It has been determined that social media has various effects on the human resources functions. It has been observed that the use of social media in human resources has the most positive effect on employer brand creation, selection and placement functions. At the same time, it was concluded that the use of social media in human resources functions plays a critical role in creating competitive advantage for businesses.